Yeni Nesil ERP Sistemlerinin İşletmelere Sağladığı Yatırım Getirisi

Serdar Çağlar
Satış Yöneticisi

Kurumsal kaynak planlaması (ERP), yakın geçmişten bugüne her işletmenin olmazsa olmazı haline geldi. Bugün bildiğimiz anlamda modern bir ERP çözümünün önemi; işletme maliyetlerini azaltması, iş verimliliğini artırması ve iş süreçlerini otomatikleştirerek zaman tasarrufu sağlamasından geçiyor.

İşletmeler ERP çözümlerine yatırım yaparken aslında yalnızca yazılıma değil; iş süreçlerinde, analizlerinde ve sonuçlarında onlara yardımcı olacak teknolojiye yatırım yapıyorlar. Dolayısıyla bir ERP çözümünü uygulamak veya yükseltmek, bir işletmeyi üst seviyeye taşımanın da anahtarı olarak karşımıza çıkıyor. Ancak uygulama, lisanslama, eğitim ve bakımın toplam maliyeti bir arada düşünüldüğünde bu yatırımın işletmeye sağlayacağı geri dönüş de işletmeler için bir o kadar kritik.

Peki, teknoloji sürekli gelişirken işletmeler satın aldıkları yazılımın yatırım getirisine nasıl güvenebilir? Yeni nesil ERP sistemleri işletmelere ne kadar yatırım getirisi sunuyor?

ERP Sistemlerinin Yatırım Getirisi Nasıl Ölçülür?

ERP sisteminizin yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmanın anahtarı, projenin en başında sistemin iş süreçlerini ve iş sonuçlarını nasıl etkileyeceğini tam olarak anlamaktan geçiyor. Bir işletmenin iş süreçlerini kökten değiştirecek bir altyapının benimsenmesi için stratejik ve dinamik bir planla yola çıkılmadığı takdirde, istenilen sonuçların alınmaması da şaşırtıcı olmayacaktır. İşletmeler de, istedikleri yatırım getirisine ulaşmak için öncelikle spesifik iş hedeflerini ve teknik gereksinimleri anlayan bütünsel çözümleri benimsemelidir.

Yeni Nesil ERP Sistemlerinin İşletmelere Sağladığı Yatırım Getirisi
 yeni nesil ERP sistemleri

Bir ERP projesinin yatırım getirisi düşünüldüğünde, genellikle bir işletmenin yeni yazılımdan kurulduğu andan itibaren somut faydalar elde edebileceği akla gelir. Ancak, yatırım getirisinin bu anlamda ölçümü bir ERP çözümü için pek de geçerli değildir. Zira bu projelerde yatırım getirisi, genellikle iş süreçlerinin iyileştirilmesine paralel olarak sağlanır ve bunun ölçülmesi için belirli bir zaman gerekir. Bu bağlamda, bir ERP çözümü satın almadan önce bunları gözeten bir ROI hesaplaması yapmak, karar verme sürecinin önemli bir parçası olmalıdır.

Kurumsal kaynak planlama ROI’sini (yatırım getirisi) hesaplama sürecinde göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey, uygun ROI metrikleri ve beklentileri içeren stratejik süreç iyileştirme hedefleri belirlemek olmalıdır. Örneğin bazı iyileştirme hedefleri tüm sektörler için ortak olsa da, bazıları belirli bir sektöre veya belirli bir kuruluşa özel olma eğilimindedir. Ancak bugün geldiğimiz noktada yatırım getirisini hesaplarken, satın aldığınız yazılımın sürekli değişen dijital dünyada size sağlayacağı teknolojik altyapı ve bütünsel çözümleri de gözetmeniz büyük önem taşıyor.

Bu noktada yeni nesil akıllı ERP sistemi SAP S/HANA Cloud’un işletmelere sunduğu yatırım getirisine bir göz atalım:

Yeni Nesil Akıllı ERP SAP S/4HANA

SAP Business Suite’in en son sürümü olan SAP S/4HANA, SAP ECC 6.0 desteği için son teslim tarihi 2027’ye yaklaşırken iş dünyasının gündemindeki yerini koruyor. Zira bu sürüm, entegre çözümleri ve bulut hizmetleri sayesinde işletmelere birçok avantaj sağlayan yeni nesil bir akıllı ERP çözümü olarak karşımıza çıkıyor. Diğer sistemlerle kolay entegrasyon, çevik teslimat, en iyi uygulama metodolojisine uyum ve ayrıca SAP HANA Bulut Platformu aracılığıyla platform düzeyinde genişleme için destek sağlayan bu çözüm, iş değerini ve yatırım getirisini hızla artırmaya odaklanıyor.

SAP S/4HANA’dan önce de halihazırda birçok işletme SAP uygulamalarını kullanıyordu. Ancak SAP S/4HANA; işletmelerin iş yeteneklerini geliştirme, yeni pazarlara erişme, müşteriyi elde tutma ve hızlı yatırım getirisi sağlama imkanlarını bir üst seviyeye taşıdı.

Forrester’ın SAP S/4HANA yatırımıyla ilişkili faydaları, maliyetleri ve riskleri daha iyi anlamak üzere 2019 Eylül ayında yayınladığı SAP S/4HANA’nın Toplam Ekonomik Etkisi raporundaki sonuçlar da bunu doğrular nitelikte. 100’den fazla SAP müşterisiyle yapılan anketin sonuçlarına göre işletmeler, SAP S/4HANA ile işletme büyüklüğünden veya sektörden bağımsız olarak tutarlı bir pozitif yatırım getirisine sahip oldu. Ayrıca:

  • SAP S/4HANA’nın sağladığı işlevsellikten elde edilen yaklaşık 156 milyon dolarlık gelir, 25.2 milyon dolarlık net kârla sonuçlandı.
  • SAP S/4HANA’nın sağladığı 8.4 milyon dolar değerindeki yetenekler sayesinde müşteri elde tutma oranı arttı.
  • 2,1 milyon dolarlık getiri sunan düşük çalışma süreleri nedeniyle son kullanıcı üretkenliği arttı.
  • 524.042 dolar önceden lisanslanmış yazılım ve donanım maliyeti ortadan kalktı.
  • BT ekiplerinin üretkenliği 442.971 dolar değerinde artış gösterdi.

Son olarak, ankete katılanların %75’i, S/4HANA’nın yeteneklerinin, şirketlerinin dijital kanalları uygulama ve iş için kritik olan dijital dönüşümleri destekleme becerisi için çok önemli olduğunu belirtti.

SAP S/4HANA ile Hızlı Yatırım Getirisi Elde Edin

Bugün geldiğimiz noktada iş süreçlerinin gelişen teknolojilerle bir üst seviyeye taşınması işletmeler için hayati önem taşıyor. SAP S/4HANA da yerleşik yapay zeka, analitik ve akıllı süreç otomasyonu; bellek içi veritabanı ve basitleştirilmiş veri modeli; farklı sektörler için en iyi uygulamalar ve  tüketici düzeyinde kullanıcı deneyimiyle işletmenize mümkün olan en hızlı yatırım getirisini sunuyor.

Yeni Nesil ERP Sistemlerinin İşletmelere Sağladığı Yatırım Getirisi
ERP Sistemlerinin İşletmelere Sağladığı Yatırım Getirisi

Siz de dijital dünyada akıllı bir işletme haline gelmek için yeni nesil ERP S/4HANA’nın hızlı değer elde etmenizi mümkün kılan yeteneklerinden yararlanmaya bir an önce başlayabilirsiniz. Ayrıca, mevcut ERP sisteminize ne kadar uzun süre yatırım yaparsanız, SAP S/4HANA’ya geçişiniz de o kadar karmaşık ve maliyetli hale geleceğini unutmayın. Zira birkaç yıl içinde SAP’nin tüm Ar-Ge yatırımları S/4HANA’da olacak. Eğer SAP S/HANA’ya geçiş hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz sizin için hazırladığımız yazıya aşağıda göz atabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Barış Aybar
GRC Grup Müdürü

SAP GRC – Yönetim, Risk ve Uyumluluk (GRC) Çözümleri

Siber risklerin, yasal yükümlülüklerin ve yönetimsel zorlukların bu denli arttığı...

Devamını Oku
Beste Dinç
İnsan Kaynakları Müdürü

Pandemi Sürecinde Ekiplerimize Dahil Ettiğimiz Kişilere Şirket Kültürünü Nasıl Sahiplendiririz?

Pandemi sürecinde yaşadığımız zorunlu izolasyon durumu sebebiyle birçoğumuz için...

Devamını Oku
Ali Mert Kırkbudak
MBIS SAP PM Consultant

Önleyici Bakımda Uyum Hesaplama Yöntemleri

Dijital devrim hayatımızın her yönünü dönüştürürken bakım da bir istisna değil....

Devamını Oku

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz