Yeni Nesil Akıllı bir ERP sistemi SAP S/4HANA Cloud, Public Edition

Ahmet Çaba
SAP S/4HANA Public Cloud Hizmetler Grup Müdürü

SAP S/4HANA Cloud, Public Edition yeni nesil akıllı bir ERP sistemi olmakla birlikte; en güncel kanıtlanmış Endüstri Best Practice iş süreçlerini (Ready-to-Run cloud ERP) içinde bulunduran, Süreç bazlı esnek, kolaylaştırılmış, çevik mimari yapısı ile uçtan uca çözüm sunan, yenilikleri sürekli güncelleyen, yapay zekâ destekli veri analizi yaparak işletmelerin akıllı kararlar almasını mümkün kılan, SAP’nin tamamen bulut tabanlı ve SaaS (Software as a service) olarak yani hizmet olarak sunduğu yazılım ürünüdür.

İş bileşenlerinin entegre hale getirilmesini öngören ERP, (Kurumsal Kaynak Planlama) işlevsellikle donatılmış SAP S/4HANA Cloud, Public Edition ürünü, üzerinde kurulu çalışmaya hazır best practice iş süreçlerini hemen sunar, süreçleri endüstri standartlarına göre ileri taşır ve performansı artırır. Hazır kurulu gelen iş süreçleri ihtiyaca göre aktifleştirilebilir, daha sonra ortaya çıkabilecek ihtiyaçlar için, aktifleştirilmemiş süreçler çok hızlı ve esnek bir şekilde aktifleştirilerek kullanıma sunulabilir.

SAP S/4HANA Cloud, Public Edition ürünü, diğer SAP ve non-SAP uygulamaları ile uyumlu şekilde çalışabilir ve birbirine bağlı iş süreçleri ile başta zaman, maliyet ve çalışan gücü olmak üzere birçok alanda tasarruf sağlar, karmaşadan arındırılmış ekranları ile yalın bir görünüm sunarak kafa karışıklıklarını ve zaman kayıplarını ortadan kaldırır. 

Yeniliklerin sürekli güncellendiği SAP S/4HANA Cloud, Public Edition ürünü, her zaman en son süreç ve teknolojiyi içinde bulundurarak bir adım önde olunmasını sağlar, Tamamen genişletilebilir bir platformla, yeni özel uygulamalarınızın geliştirilmesine ve mevcut hazır iş süreçlerine entegre edilmesine olanak tanır.

Bu yazıda SAP S/4HANA Cloud, Public Edition Ürünü, tüm yönleriyle irdelenecek ve yeni nesil akıllı bir ERP sistemi olarak olarak incelenecektir.

İçindekiler

 1. SAP S/4HANA’ya Genel Bir Bakış
 2. Bellek İçi Platformun Faydaları
 3. Neden SAP S/4 HANA Cloud, Public Edition
 4. Bir İşletmeye Değer Katmanın Yolu
  1. Hazır Best Practice İş Süreçleri (Ready to Run)
  2. Yapay Zekâ Desteği
  3. Gerçek Zamanlı Gelişmiş Analitik ve Süreç Otomasyonu
  4. Ekranlarda Yalınlaştırma ve Cihaz Uyumluluğu
  5. Gelişmiş Kullanıcı Deneyimi
  6. Esnek kurulum
 1. Çevik Modüler Yapı
 2. Sürekli Yenilik
 3. Güvenlik, Uyum & Ölçeklenebilirlik
 4. Özel Geliştirmeler
 5. Sürdürülebilirlik

1.SAP S/4HANA’ya Genel Bir Bakış

Dijital çağda rekabet edebilmek, hız, çeviklik ve yenilikçi bir bakış açısı gerektirir. Önemli kararlar esnasında hızlı hareket edebilmek de, çevikliğin getirisiyle gerçekleşir. SAP S/4HANA Cloud, Public Edition bu noktada devreye girerek yapay zekâ ile desteklenen analitik verilerini, karar vermede bir yol gösterici olarak kullanır. 

Yalınlaştırılmış bir IT mimarisi, iş süreçlerinin iki önemli bileşeni olan zaman ve maliyetten tasarruf edilmesini sağlar.  Ayrıca, yeni ihtiyaçlara göre şekillenme becerisi, süreçlere hızla adapte olmayı ve kârlılığı getirir.

SAP S/4HANA Cloud, In-memory (bellek içi) ve kolon bazlı veri tabanı ile veri depolamada da %50 oranında tasarruf etmeyi mümkün kılar.

2.In-memory (Bellek İçi) Platformun Faydaları

Bellek içi platform, geleneksel veri tabanının aksine verileri doğrudan sistem belleğinde saklar; yüksek hızlı ve düşük gecikmeli bir veri akışı sağlar. Bu sayede performanstan taviz vermeden işlem hızı artırılır.

Anlık analiz raporlarına erişimi zahmetsiz hale getirir. Gelir ve maliyet benzeri raporları işleyerek kâr durumunun gerçek zamanlı takibini mümkün kılar.

3.Neden SAP S/4 HANA Cloud, Public Edition?

 • Düşük Maliyet
 • Kolayca Ölçeklenebilir
 • Yeniliklere Hızlı Sahip Olma
 • Basit ve Standardizasyon
 • Kolay implementasyon ve kullanıma sunma
 • Bulut tabanlı ve SaaS (Software as a Service) ürünü

4.İşletmelere SAP S/4HANA Cloud, Public Edition Dokunuşu

Bir işletmeye değer katmanın çeşitli yolları vardır. Bunlardan en önemlisi iş süreçlerinde olabildiğince hızlı, etkili ve verimli olmayı sağlayan sistemlerden yararlanmaktır. SAP S/4HANA Cloud, Public Edition, kuruluşlara bu özelliklerin katılması konusunda benzersiz bir deneyimdir. Bu kazanımlar incelenecek olursa:

4.1. Hazır Best Practice İş Süreçleri (Ready to Run Best Practices)

Üzerinde kurulu hazır en güncel best practice iş süreçlerinin aktifleştirilmesi ile beraber hızlı bir adaptasyon ve süreçlerin standardizasyonu sağlanır.

4.2. Yapay Zekâ Desteği 

SAP S/4 HANA Cloud, Public Edition koşulları en iyi şekilde saptayarak hedefe ulaşmayı mümkün kılan yapay zekâ eşliğinde performansı artırır. Yerleşik bir yapay zekâ eşliğinde işletmelerin karar alma mekanizmalarına doğrudan etki eden SAP S/4HANA, riskleri minimize eder.

4.3. Gerçek Zamanlı Gelişmiş Analitik ve Süreç Otomasyonu

Eş zamanlı veri akışı sayesinde gelişmiş analitikler oluşturur ve daha iyi tahmin yeteneği, hızlı karar ve doğru eylemler kazandırır. Makine öğrenimi ve Robotik Süreç Otomasyonunu sağlayarak, karşılaşılan fırsatların ustalıkla değerlendirilmesi ve toplam gelirde artış sağlanması için yeni ve otomatik iş süreçleri kazandırır.

4.4. Ekranlarda Yalınlaştırma & Cihaz Uyumluluğu

Karmaşık ekranlar tüm iş süreçlerinin ayağına dolanan bir tuzak gibidir. SAP S/4HANA Cloud, Public Edition ürünü fiori ve role bazlı, yalın ve optimize ekranları, etkin ve başarılı kullanıcı deneyimini ve hızlı süreçleri getirir. Key-User extensibility fonksiyonu ile fiori ekran arayüzde bulunan alanların düzeni ( UI Field Layout) çok kolay bir şekilde değiştirilebilir. 

Desktop, Smartphone, Tablet cihazlarına uyumlu ekranlar sağlanır.

4.5. Gelişmiş Kullanıcı Deneyimi

Geliştirilmiş kullanıcı deneyimi ile sıfıra yakın hata riski ve iş verimliliğinde artış sağlanır.

4.6. Esnek Kurulum

Kalıplara sıkışmış süreçlerle etkin geri dönüşler almak pek de imkânlı değil. SAP S/4HANA Cloud, Public Edition ürünün esnek bir şekilde süreç bazlı kapsam belirleme ve aktivasyonu ve bununla beraber Activate Metodoloji uygulanarak yapılan projeler daha az kişiyle ve hızla devreye alınır. 

4.7. Çevik Modüler Yapı

SAP S/4 HANA modüler bulut mimarisinin digital çekirdeği ile Diğer SAP Bulut çözümler (Success Factors, ARIBA vb.) arasındaki hazır önceden oluşturulmuş uygulama programlama arayüzler  (API)  ile hızlı bir şekilde entegrasyon sağlanır.

4.8. Sürekli Yenilik

SAP S/4 HANA Cloud, Public Edition ürünün en güncel versiyona yükseltilmesi tamamen SAP tarafından yapılır, Sürekli en güncel versiyonu sahip olunacağı için gelen tüm yeniliklere, minimum maliyet, minimum sistem kesinti ile sahip olunur.

4.9. Güvenlik, Uyum & Ölçeklenebilirlik

Uygulama, Data, Runtime, Middleware, O/S, Virtualization, Servers, Storage, Networking, teknik operasyonlar, güncellemeler ve sistem bakımları hepsi SAP tarafından sağlanır.

4.10. Özel Geliştirmeler 

Key-User, Developer ve Side by Side Extensibility fonksiyonları ile mevcut standart ekranlarda yeni bir alan oluşturma, süreçsel özel kontroller, özel çıktı layoutları, özel raporlar, S/4 HANA cloud çözüm özel uzantıları, remote public API’ler ile SAP BTP (Business Technology Platform) ortamında geliştirilmiş uygulamalar ile entegrasyonlar yapılması gibi geniş bir şekilde özel geliştirmelerin yapılmasına olanak tanır.

4.11. Sürdürülebilirlik 

Yenilebilir enerji ile çalışan Data Center’larda koşan uçtan uca iş süreçlerinin sürekli iyileştirilmesi, yeni süreç, modül ve fonksiyonların eklenmesi ile sürdürülebilir işletmelerin olmasını sağlar. İş süreçlerinde olumlu ivme yakalatmasının yanı sıra sektördeki en iyi uygulamalarla sürdürülebilirlik standartlarını yükselterek çevreci yaklaşıma destek olur.

SAP Uygulamalarınız İçin Güvenilir Bir Ortak

MBIS, 2000 yılından bu yana işletmelerin Dijital Dönüşüm projelerini başarılı şekilde gerçekleştiren, esnek, işbirliğine dayalı, proaktif ve stratejik yaklaşım ile kaliteli hizmet ve çözümler sunar. 

SAP’nin bulut ERP sistemi SAP S/4HANA Public Edition alanında da, ürünün teknik ve fonksiyonel kabiliyetlerine hakim, deneyimli, uzman danışmanlık ekibiyle projeler gerçekleştirmeye hazırdır. 

IDC Türkiye’nin 2022 tarihli araştırmasına göre, Türkiye’deki CIO’ların %69’u bulut teknolojilerinin inovasyonu hızlandırdığını düşünüyor. Araştırmanın ayrıntıları için tıklayın.


Sizler de bulut ERP sistemi olan S/4HANA Cloud, Public Edition geçişi için dijital dönüşümünüzü tamamlama konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, SAP ürünlerinde 20 yılı aşkın deneyime sahip MBIS ekibiyle iletişime geçebilirsiniz

Özlem Yörür
Analytica İş Analitikleri Danışmanı

Veri görselleştirme ile verileri satışa dönüştürün

İster büyük ister küçük, günümüzde tüm ölçekteki işletmelerin en büyük...

Devamını Oku
Gamze Akkuş
SAP CX Danışmanı

Mümkün olan en iyi müşteri deneyimini sunuyor musunuz?

Başarılı şirketler sadece problemler ortaya çıktığında aksiyon almazlar, bu sorunlar henüz ortaya...

Devamını Oku
Özcan Öztürk
Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yöneticisi

SAP® Yazılımınızda Size Maliyeti Olan 6 Yaygın Hata

Bugün sürdürülebilir başarıyı yakalamak isteyen işletmeler, dijital dönüşüm...

Devamını Oku

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz