Tedarik Zincirinde RPA Devrimi

Tuba Güngör
Kıdemli Çözüm Satış Yöneticisi
Tedarik Zincirinde RPA Devrimi
RPA çözümleri

İnsanlar tarih boyunca yaşam süreçlerinde karşılaştıkları güçlüklerle baş edebilmek için türlü aletler geliştirmiş ve bu aletler sayesinde kazandıkları zaman ve eforu daha önemli konularda kaynak olarak kullanarak gelişmiş bir medeniyet inşa etmiştir. Teknolojik imkanların gelişmesiyle günlük rutinlerimizi değiştiren yepyeni araçlar ortaya çıkmıştır.

Yakın döneme dek iş süreçlerinde tekrar eden görevlerin pek çoğunu yerine getirmek için insan gücüne ve zamana ihtiyaç duyuluyordu. Ancak dijital dönüşüm devriminin başlaması her şeyi değiştirdi, artık standart bir şirketin birbiri ile organize olmasıyla ilerleyen pek çok iş sürecinde modern teknolojiler ile desteklenmiş otomasyon çözümleri kullanılıyor.

Bu durum elbette tüm iş süreçlerinin robotlar tarafından yürütülmesi anlamına gelmiyor. Tüm sektörlerde insan faktörünün önemi hala çok yüksek. Ancak insanlar yorucu ve tekrar eden süreçler yerine çok daha stratejik alanlarda, daha büyük bir verimle faaliyet gösterebiliyorlar.

Bu makalede tedarik zinciri operasyonlarının doğru bir dijital dönüşüm stratejisi ve RPA uygulamaları ile desteklenmesiyle iş süreçlerinde nasıl bir devrimin yaratılabileceğinden bahsedeceğiz.

RPA Nedir?

Tedarik Zincirinde RPA Devrimi
Robotik Süreç Otomasyonu

RPA kavramı Robotic Process Automation (Robotik Süreç Otomasyonu) teriminin baş harflerinden oluşturulmuştur.

RPA çözümleri, satış & pazarlama, insan kaynakları, finans & muhasebe ve tedarik zinciri gibi pek çok alandaki tekrar eden, veriye dayalı ve insan faktöründen doğacak hatalara açık iş süreçlerinde görevlerin robotik varlıklara devredilerek kaynakların daha verimli alanlara kaydırılmasını ve operasyonel giderlerin azaltılmasını sağlayan uygulamalardır.

RPA çözümleri hem iş süreçlerini verimli hale getirir, hem de farklı departmanlar arasındaki işbirliğinin ve bilgi aktarımının da çok daha etkili şekilde gerçekleşmesine katkı sağlar.

Modern RPA çözümleri yapay zeka (AI), makine öğrenme ve bulut bilişim gibi yenilikçi dijital teknolojiler ile sürekli olarak desteklenmektedir. Bu sayede zaman geçtikçe RPA çözümlerinin verimi ve kullanım alanları da artmaktadır.

Robotik Süreç Otomasyonu ve Tedarik Zinciri Yönetimi

Tedarik zinciri yönetimi alanı içerisinde pek çok tekrar eden ve insan hatasına açık süreç barındırmasının yanısıra veriye dayalı operasyonlar gerçekleştirmesi ile RPA Çözümlerinin en etkili sonuç verdiği alanlardan biridir. Günümüzde tedarik zinciri operasyonları, satın alınan ürünün A noktasındaki depodan çıkarılıp B noktasındaki hedefe ulaştırılmasından çok daha karmaşıktır. Bu karmaşık süreçlerin verisel olarak analiz edilmesi ve bu verilere dayalı kararlar alınması bir şirketin kaynaklarını koruyarak rekabette ön plana çıkması için hayati önem taşır.

Uzun süredir insanlar tarafından yürütülen ve hataya açık olan tedarik zinciri yönetimi süreçlerinin robotik süreç otomasyonu çözümleri ile desteklenmesi, hem şirketin giderlerinde ciddi bir azalma sağlar, hem departmanlar arası organizasyon kabiliyetini artırır, hem de insan ve kaynak yönetiminin kusursuza yakın hale gelmesine olanak tanır.

Tedarik Zincirinde RPA Kullanmanın Avantajları

Tedarik Zincirinde RPA Devrimi
RPA’nın zaman yönetimine katkısı

RPA çözümleri tüm iş akışı verimini kolektif olarak artırarak organizasyonun sektördeki rekabette ön plana çıkmasını sağlasa da departman düzeyinde de büyük fark yaratır. RPA ile tedarik zinciri yönetimi sağlandığında elde edilen başlıca faydalar şunlardır:

1- Etkili Envanter Yönetimi

Etkili RPA araçları sürekli olarak manuel olarak gerçekleştirilmesi zahmetli olan ürünlerin, malzemelerin ve stokların sürekli olarak takibini yaparak envanterdeki varlıkların tedarikçilerden her zaman optimum sayıda ve kalitede alınmasını sağlar.

Envanterin genel durumunu gösterdiği gibi, veriler üzerinden analizler yapabilir ve raporlar çıkararak süreçlerin daha etkili yönetilmesini sağlayabilir. Envanter yönetimi için gerçekleştirilen operasyonların dökümantasyonunu sağlayarak gerek yasal süreçler için gerekse firma şeffaflığı adına tüm iletişim ve operasyon kayıtlarının tutulmasını sağlar.

2- Hızlandırılmış Sipariş Süreçleri

Sipariş verme süreçlerinde sipariş verilecek ürünün ve miktarın seçimi, onayı, ödemesi gibi pek çok sürecin takibini tek tek denetlemek oldukça zordur. RPA çözümleri bu süreçlerde bir rehber görevi görür. Siparişler için belirli kriterler yaratılmasını ve verilecek siparişlerin her zaman bu kriterlerin uygulanmasını sağlar.

Sorun yaşanma ihtimalinde iki tarafı da uyarabilir. Böylelikle hassas sipariş süreçlerinde onay alamama, ödeme sorunları, iade ihtiyacı gibi problematik süreçleri yaşamadığınızdan emin olursunuz. Ayrıca RPA çözümleri siparişlerinizin mevcut durumunun ve geçmişe dönük kayıtlarının raporlanmasına olanak sağlar.

3- Gerçek Zamanlı Gönderi Takibi

Modern RPA çözümleri GPS verisi toplayıp bu verileri gerçek zamanlı olarak iletebilen dijital aygıtlar ile entegre edilebilirler. Böylelikle gönderilerinizin ne zaman ne noktada bulunduğunu, optimum rotadan şaşılıp şaşılmadığını tespit edebilir ve gerekli durumlarda gönderilerin teslimi için destek iletimini sağlayabilirsiniz.

4- Kolaylaştırılmış Arz / Talep Planlaması

RPA çözümleri veri odaklı analizler gerçekleştirirler. Bu analizler doğrultusunda doğru metrikler üzerinden arz ve talep planı gerçekleştirmeniz kolaylaşır. Kişisel tahminler ve yargılar yerine geçmişe dönük veri analizi ile gerçekleştirilen planlamalar çok daha verimli ve çok daha tutarlı tahminler yapılmasına olanak sağlar.

5- Tedarikçi Yönetimi

Şirkete özel hedefler, ihtiyaçlar ve mevcut kaynaklar doğrultusunda en doğru tedarikçilerin seçimi tedarik zinciri yönetimi için hayati bir süreçtir. RPA çözümleri tedarikçilerin güvenilirlik, fiyat ve performans düzeylerini sürekli olarak takip edebilir. Böylelikle uzun ve kısa vadeli planlarınız doğrultusunda her zaman en doğru tedarikçiden alışveriş yaptığınızdan emin olursunuz.

6- Kolaylaştırılmış Fatura İşlemleri

Faturaların oluşturulması, denetlenmesi, onaylanması,doğrulanması, depolanması ve gerektiğinde faturadaki verilerin görüntülenmesi gibi işlemler manuel olarak gerçekleştirildiğinde hem operasyon sürekliliğinin sağlanmasında, hem de yasal denetimlerle karşılaşıldığında büyük sorunlar yaşanabilir.

RPA çözümleri faturalarınızın doğru şekilde düzenlendiğinden emin olmanızı sağlar, çok daha hızlı onay ve doğrulama süreçleri gerçekleştirir ve gerekli fatura verilerinin veritabanına en doğru şekilde yerleştirilmesine olanak tanır.

7- Artan Müşteri Deneyimi

İnsan gücü ile yürütülen tedarik zinciri süreçlerinde, yaşanabilecek problemlerin anında tespit edilmesi ve müşteriler ile gerekli iletişimin sağlanabilmesi her zaman mümkün olmaz. İşte bu noktada RPA çözümlerinin sunduğu müşteri iletişim robotları devreye girer ve müşterilerinizin gönderiler üzerinde tam hakimiyet kurmasını sağlar.Müşteri deneyimindeki bu artış şirketinizin performansını da büyük oranda artırır.

Dijital Dönüşümle Organizasyonununuzu Geleceğe Taşımak

Günümüzün modern rekabet koşullarında iş süreçlerini manuel yöntemler ile yürütmek hemen hemen imkansız hale gelmiş durumda. Deloitte’in raporuna göre dijital olgunluğa erişmiş şirketlerin %43’ü endüstri ortalamasının oldukça üstünde gelir elde ediyor ve bu oran her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu veriye bakıldığında dijital dönüşümünü zamanında tamamlayan şirketlerin uzun vadeli hedeflerine çok daha tutarlı biçimde ulaşacağını öngörmek zor değil.

Kuruluşundan bugüne müşterilerine iş birliğine dayalı, proaktif ve stratejik yaklaşımlar ile kaliteli dijital dönüşüm çözümleri sunan MBIS’in sipariş emirlerinde robotik süreç otomasyonunun gerçekleştirilmesini sağlayan Soprano çözümü ile tedarik zinciri alanında RPA uygulamalarının sağladığı avantajlardan faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer iş süreçlerinizi bir üst seviyeye taşımak için bütüncül bir dijital dönüşüm sağlamak adına merak ettikleriniz varsa, SAP ürünleri başta olmak üzere, yazılım ve teknoloji yatırımları konusunda 20+ yıllık tecrübeye sahip ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bahadır ŞAŞ
MBIS SAP PM Consultant

SAP Flexible Workflow – Esnek İş Akış Şeması

Günümüzün hızlı tempolu ve sürekli değişen iş ortamında, iş süreçlerini...

Devamını Oku
Aybike Oktay
SAP PM Consultant

Maintenance, Repair & Operations (MRO) İçin IBP

Zamanın çok önemli olduğu günümüzün iş ortamında, kuruluşlar her zaman...

Devamını Oku
Hakan Kaba
İş Çözümleri Uzmanı

Siber Güvenlikte Risk Yönetiminin Önemi

Siber güvenlik, sanal ortamlar ile bağlantı kurmamızı sağlayan aygıtlar ile etkileşime geçtiğimiz...

Devamını Oku

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz