SAP® Uygulama Yönetim Hizmeti (AMS) kurumlara ne kazandırır?

Birim Baykal
Destek Proje Yöneticisi

Dijital dönüşüm bir süredir hayatımızın bir parçası. Buna karşılık sürekli artan değişim hızı, birçok kurum için hala ayak uydurması gereken bir zorluk olarak karşımıza çıkıyor. Günümüz iş dünyasında başarının sırrı, özellikle BT departmanlarında dönüştürücü bir yaklaşım benimsemekte yatıyor. Dolayısıyla iş dünyası teknolojilerinin ve insan kaynaklarının en iyi şekilde kullanılması için vizyon sahibi bir zihniyete sahip olmak ve uzmanlardan gerekli hizmetleri almak işletmeler için hayati önem taşıyor.

Ancak, işletmelerin çoğu mevcut iş ortamında öne çıkmak için ERP sistemleri gibi teknolojik altyapıları benimsemiş olsa da, bu teknolojileri ve iş gücünü kullanma biçimleri hala bir soru işareti yaratıyor: Bir çalışan sürekli günlük operasyonlarla meşgulken geleceğe nasıl ayak uydurabilir?

Biz de bu yazıda bu sorunun ışığında, şirketlerin SAP sistem yönetimi konusunda karşılaştıkları zorlukları ve SAP Uygulama Yönetimi Hizmetlerinin sunduğu çözümleri mercek altına aldık.

Önce bu zorluklara bir göz atalım.

Zorluklar

Günümüzde birçok işletme, BT bütçelerinin çoğunu ERP uygulamaları için bakım ve desteğe harcıyor. Ancak bu sistemler sürekli geliştiği, değiştiği ve güncellendiği için iş hayatında bu teknolojilere adapte olabilen ve onları yönetebilen doğru yeteneklere sahip olmak çok önemli. Çünkü doğru insan kaynaklarına sahip olmadığınız sürece, bu yazılım çözümlerinden gerçek anlamda verim almanız mümkün değil. Bu da, toplam sahip olma maliyetinizi (TCO) etkiler, kritik risklere ve son kullanıcı memnuniyetinde başarısız olmanıza neden olur.

Bunu önlemek isteyen işletmeler, bakım ve destek maliyetlerinde sürekli bir artışla karşı karşıya kalıyor. ERP konusunda yeteneğe olan talep de istikrarlı olmadığından, BT ekiplerinin boyut ve kompozisyonunu ayarlamak da oldukça zor hale geliyor. Yetenek yönetiminin yatırım getirisini (ROI) nasıl etkileyebileceğinden bahsetmemize gerek bile yok.

Bu noktada, kurum içi BT ekiplerinin günlük operasyonlarının en çok hangi görevlerden oluştuğuna ilişkin ankete bir göz atalım:

Rakamlar, SAP gibi altyapıların yönetiminin BT kaynaklarını nasıl tükettiği açıkça gösteriyor. Peki şirketler bu sorunu çözmek konusunda ne düşünüyor? SAP sistemlerinin yönetimi için otomasyon veya yapay zeka gibi teknolojileri kullanıyorlar mı?

SAP® Uygulama Yönetim Hizmeti (AMS) kurumlara ne kazandırır?

Yukarıdaki grafik, çoğu şirketin bu sorunun neresinde durduğunu gösteriyor. Ankete katılanların çoğu otomasyon çözümleriyle ilgilense de, yukarıda bahsedilen zorluklar nedeniyle bu tür çözümleri uygulamayı düşünmüyorlar. Ancak bu tereddütleri ortadan kaldıran çok daha basit bir çözüm var: Uygulama Yönetim Hizmetleri (AMS). Bunlar, şirketlerin kurumsal uygulama desteğinin bir kısmını veya tümünü dışarıdan sağlayan hizmetlerdir. Öyleyse şimdi bir de, AMS’nin harici bir servis sağlayıcı olarak ne yaptığına ve neden önemli olduğuna bir göz atalım.

SAP Uygulama Yönetimi Hizmetleri (AMS)

SAP Uygulama Yönetimi Hizmetleri (SAP AMS), SAP uygulamaları için yönetim hizmetleridir. İyi bir AMS hizmetinin özünde, hızlı değer elde etme süresi sunmak yatar. Görevler açısından kritik SAP ortamlarını iyileştirmek, optimize etmek ve yönetmek için süreçleri, kişileri ve metodolojileri içerir. Ayrıca bu hizmetler, uygulamanın tamamen dış kaynaklar aracılığıyla yönetiminden hibrit manzara yönetimine kadar çeşitlilik gösterebilir.

AMS sağlayıcıları, SAP çözümünüzün en iyi şekilde kullanılmasını sağlar ve dahili bir uygulama destek modeline göre çok daha düşük bir toplam sahip olma maliyetine (TCO) sahiptir. Ancak bu uçtan uca hizmetlerin, işletmenize en yüksek değeri sunabilmesi için kalifiye uzmanlar tarafından verilmesi gerektiğini de unutmamamız gerekir.

İyi bir AMS sağlayıcısı, BT departmanınızın ve işletmenizin SAP çözümlerinizin tam potansiyelinden yararlanmasını sağlar. BT departmanlarınız, ilgili herhangi bir alanda uzman SAP yardımı almak için AMS’den yararlanabilir. Ancak bu hizmetlere erişim kolay ve her zaman kullanılabilir olmalıdır. İyi bir AMS sağlayıcısının ticari faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sorunların üstesinden gelmek için daha az BT personeline ihtiyacınız olur, bu da sorunların sayısını azaltır ve daha düşük işletme maliyetleri anlamına gelir.
 • Uygulamalara sürekli ince ayar yaparak, yetersiz performansın etkisini en aza indirir ve gizli sorunları keşfedip ortadan kaldırarak ilgili toplam hizmet maliyetlerini düşürür.
 • AMS’le birlikte artık bulunması zor BT uzmanlarını aramak zorunda kalmayacağınız için işe alma, eğitim, yönetim ve elde tutmayla birlikte gelen tüm somut ve soyut maliyetler ortadan kalkar.
 • Belirli bir dizi beceriye sahip AMS uzmanları, deneyimlerine ve ölçülen metriklere dayalı olarak BT ve iş operasyonlarınıza yeni bir bakış açısı sağlar.
 • Uygulama gözetimine büyük miktarda dahili BT kaynağı tahsis etmek, genel iş büyümesini engelleyebilir.
 • İşletmenize kazandıracağı yeni görünürlük sayesinde, AMS’den gelen değerlendirmelere dayalı yeni taktikler geliştirebilir veya stratejik iyileştirmeler yapabilirsiniz.
 • AMS üretkenliği artırır ve ekibinizin altyapıyı izlemeye değil strateji ve uygulamaya odaklanmasını sağlar. Devam eden teknik destek sayesinde, BT ekibinizin sürekli yenilikler üzerinde çalışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Teknolojiler geliştikçe, işletmeniz sistem güvenliği ve veri gizliliği sorunlarına maruz kalır. AMS, güvenlik açıklarının nerede olduğunu belirleyerek uygulama altyapınızı daha iyi koruyabilir.
 • AMS ekipleri daha fazla sektör bilgisine sahiptir ve uygulama kesinti süresi ve kötü niyetli saldırılarla ilgili zorluklarla baş etmeye alışkındır.
 • AMS ölçeklenebilir. Bu, değişen ihtiyaçlarınıza göre daha fazla veya daha az hizmeti kolayca kullanabileceğiniz ve buna göre zamandan ve paradan tasarruf edebileceğiniz anlamına gelir.

Dolayısıyla, iyi bir AMS sağlayıcısının derin bir SAP uzmanlığına sahip olması ve iş dönüşümünüzü ileriye taşımak için BT altyapınızı, özel ihtiyaçlarınızı ve süreçlerinizi iyice anlaması gerektiğini dikkate almalısınız. Ayrıca sağlayıcınız, size dağıtım esnekliği sağlayan bir sözleşme hazırlamalıdır.

Bu noktada size MBIS’in SAP Uygulama Yönetimi Hizmetleri konusundaki uzmanlığını sunuyoruz.

MBIS SAP Uygulama Yönetimi Hizmetleriyle Tanışın

MBIS olarak işletmelerin uygulama yönetimi hizmetlerini (AMS), kendi BT ve iş hedeflerine göre özelleştirmelerine olanak tanıyan son derece esnek bir hizmet modeliyle hizmet veriyoruz. Sistem entegrasyonu da dahil olmak üzere, SAP için tam ölçekli ve yüksek kaliteli AMS hizmetleri sunuyoruz. Teknik yeteneklerimiz, müşterilerimizin yönetilen optimum hizmet modelini seçmelerine ve hedeflerini başarıyla geçmelerine yardımcı olan danışmanlığımızla destekleniyor.

Uygulama Yönetimi Hizmetlerimiz, SAP sistemlerini ve teknoloji altyapılarını yönetmek, sürdürmek, desteklemek ve geliştirmek için tasarlandı. Müşterilerimize, en iyi uygulama süreçlerine ilişkin tecrübemizden hareketle maliyet düşürme ve optimize edilmiş operasyonlar sağlıyoruz. AMS hizmetlerimizin her alanında durmaksızın maliyetleri düşürmeye, kaliteyi artırmaya ve değeri hızlandırmaya odaklanıyoruz. MBIS Global’in uygulama yönetimi uzmanlarıysa, uygulama performansını iyileştirmek ve daha iyi iş sonuçları elde etmek için işletmelerin bu alandaki tüm zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı oluyor.

Neden MBIS?

 • Offshore yapısıyla uygun fiyatlı hizmet
 • 120’den fazla referans müşterisiyle kanıtlanmış başarı geçmişi
 • Her ihtiyacınızı karşılamak için son derece özelleştirilebilir hizmetler
 • ITIL ve ISO27001 Sertifikalı ve SAP Gold Partner
 • ABAP için Code Optimizer, SAP için Sistem Koruması ve daha fazlası gibi araçlarla birlikte gelen hizmetler
 • Profesyonel destek hizmetlerinde 20 yıldan fazla deneyim ve uzmanlık
 • 15’ten fazla sektörde derin bilgi birikimi
 • Benzersiz ihtiyaçlarınızı karşılayacak yüksek kodlama kapasitesine sahip Ar-Ge merkezi
 • Stratejik hedefleriniz için faydalı olacak başarılı SAP uygulamalarının teslimi

MBIS SAP Uygulama Hizmetlerinin Kapsamı

Profesyonel hizmetlerimizin kapsamında aşağıda belirtilen faaliyetler yer alıyor:

 • Tanımlanan çözüm kapsamına ve mutabık kalınan SLA’lara göre “SAP sistemleri veya hizmetlerinin kalitesindeki planlanmamış kesinti veya düşüşü”nü (Hizmet Kesintisi) kaydetmek, analiz etmek ve çözmek.
 • Tanımlanan çözüm kapsamına ve üzerinde anlaşmaya varılan SLA’lara göre sorunların temel neden analizi ve çözümü (bir veya daha fazla olayın nedenleri).
 • Tanımlanmış çözüm kapsamına ve üzerinde anlaşmaya varılan SLA’lara göre Hizmet Talebinin Uygulanması (bir kullanıcıdan gelecek herhangi bir talep – örneğin, bilgi veya tavsiye talebi; şifre sıfırlama; veya bir SAP işlevine erişim).
 • SAP sistem bileşenlerinin durumlarını, kalitesini, kapasitesini ve performansını gözlemlemek ve kontrol etmek, bunları sistematik inceleme altında tutmak, standart ve düzenli faaliyetler gerçekleştirmek veya gerektiğinde düzeltici ve önleyici eylemler gerçekleştirmek.
 • SAP sistemlerini iş, süreç veya yasal değişikliklere yanıt olarak özelleştirmek, tanımlanan çözüm kapsamına ve üzerinde anlaşmaya varılan SLA’lara göre yeni raporlar oluşturmak.
 • Standart SAP işlevlerini tamamlamak, desteklemek veya geliştirmek için ABAP .NET, JAVA programlarını kodlamak.
 • SAP & SAP ile SAP dışı & SAP arasındaki çeşitli entegrasyon yapılarının (online, toplu vb.) yönetimi ve bakımı.
 • Hizmetlerin mutabık kalınan hizmet seviyesi hedeflerine uygun olarak sağlanıp sağlanmadığını izleme ve raporlama.
 • MBIS ayrıca, periyodik sistem güvenlik testleri, düzenli felaket kurtarma site testleri gibi müşterilerinin ihtiyaç duyduğu ek hizmetleri de sağlayabilir.

Kullananlar MBIS SAP Uygulama Hizmetleri Hakkında Ne Diyor?

SAP® Uygulama Yönetim Hizmeti (AMS) kurumlara ne kazandırır?

SAP® Uygulama Yönetim Hizmeti (AMS) kurumlara ne kazandırır?
SAP® Uygulama Yönetim Hizmeti (AMS) kurumlara ne kazandırır?

MBIS ile Verimli İş Süreçleri Elde Edin

Teknolojik altyapıları yönetmenin günlük operasyonlarda BT kaynaklarını nasıl tükettiğine ve işletmeye özgü yenilikleri nasıl engellediğine ilişkin faktörleri ayrıntılı olarak ele aldık. Doğru uygulama yönetimi hizmetleri (AMS) sağlayıcısıyla siz de SAP uygulama yönetimi zorluklarını uzmanlara bırakabilir ve temel işinize odaklanabilirsiniz.

Peki, sizin teknoloji altyapınız iş hedeflerinizi desteklemek ve değişen koşullara uyum sağlamak için sorunsuz çalışıyor mu? Aksi takdirde, SAP ve SAP dışı uygulamalarınızın uçtan uca yönetimini MBIS’in profesyonel hizmetleri ile yapabilir, süreçlerinizin sorunsuz ve verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz. MBIS, BT operasyonlarınızın kusursuz çalışması için her zaman yanınızda.

Siz de MBIS SAP Uygulama Yönetimi Hizmetleri hakkında daha fazla bilgi almak ve verimli iş süreçlerine hemen ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tuba Güngör
Kıdemli Çözüm Satış Yöneticisi

Tedarik Zincirinde RPA Devrimi

İnsanlar tarih boyunca yaşam süreçlerinde karşılaştıkları güçlüklerle baş...

Devamını Oku
Barış Aybar
GRC Grup Müdürü

SAP GRC – Yönetim, Risk ve Uyumluluk (GRC) Çözümleri

Siber risklerin, yasal yükümlülüklerin ve yönetimsel zorlukların bu denli arttığı...

Devamını Oku
Hande Tekin
MBIS İş Analitikleri Danışmanı

İş Analitiği ile Şirketinizin Performansını Nasıl Artırabilirsiniz?

Dijital dönüşümle birlikte iş süreçleri alanında da büyük yeniliklere şahit olduk. Bunlardan...

Devamını Oku

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz