SAP® S/4HANA’ya Geçişinizi 5 Adımda Başarıyla Gerçekleştirin

Ayça Selvi
Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yöneticisi

SAP S/4HANA® Cloud, SAP® tarafından piyasaya sürülen en son akıllı ERP modelidir.

Bu model, akıllı ERP teknolojisinde bir atılım olan yerleşik yapay zeka, akıllı otomasyon ve tüketici sınıfı kullanıcı arayüzleri ile makine öğrenimi yeteneklerine sahiptir.

Ayrıca yeni sistem, kararları hızlı bir şekilde dağıtmak ve tüm iş süreçlerini sorunsuz bir şekilde birbirine bağlamak için Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) ile mevcut SAP® yeteneklerini geliştiriyor.

SAP® kısa bir süre önce son sürümü olan SAP S/4HANA® dışındaki ERP sistemlerini desteklemeyeceğini duyurdu.

Bu makale, verilerinizi başarılı bir şekilde SAP S/4HANA®’ya geçirmek için gereken beş kolay adımı ve aracı özetlemektedir.

SAP Migration Cockpit

SAP® Migration Cockpit, mevcut eski SAP® çözümlerinin SAP S/4HANA® yükseltilmesini yürüten merkezi depo aracıdır.

SAP S4/HANA®, verilerinizi yeni sisteme uygulamadan önce veritabanlarınızı SAP® Migration Cockpit aracılığıyla aktarmanızı gerektiren tamamen yeni bir sistemdir. Bu nedenle, veritabanlarınızın sorunsuz bir şekilde aktarılmasını sağlamak için geçiş çok önemlidir.

SAP® Geçiş Adımları

  1. Adım: Mevcut SAP® Sistemlerinizi Analiz Edin

İlk kritik adım, sistemin tamamının mı yoksa yalnızca bazı bölümlerinin mi geçişe ihtiyacı olduğunu belirlemek için mevcut ortamınızı analiz etmektir. Bu aynı zamanda yeni bir sisteme geçişte yatırım getirisini (ROI) belirlemenize yardımcı olacaktır.

Mevcut sisteminizi denetlediğinizde kimsenin ihtiyaç duymadığı özellikleri eklemekten kaçınarak hem zamandan hem de paradan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca, bu sayede gelecekteki ihtiyaçları öngörecek ve yeni sistemdeki yetersiz provizyon özelliklerinden kaçınacaksınız.

SAP S/4HANA® için taşınacak veritabanlarını ve sistem gereksinimlerini gözden geçirerek mevcut sistemi analiz edin. Ardından sistemin mevcut özelliklerinin, eklentilerinin ve iş fonksiyonlarının yeni modelle uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için SAP® Maintenance Planner’ı kullanın. Bu araç, taşıma işlemine devam etmek için sisteminizin taşıma yolunun geçerli olup olmadığını belirler.

En iyi uygulama, geçiş süreci sırasında BT yöneticinizle çalışmak için geçiş metodolojisine hakim bir SAP® danışmanıyla çalışmaktır.

Mevcut SAP® sistemini analiz ettikten sonra, geçiş kapsamının yanı sıra bir iletişim planı, geçiş planı ve geçişi kolaylaştırmak için gereken bütçeyi içeren bir proje planı oluşturun.

Sistem analizi ve proje planı, ihmal etmiş olabileceğiniz tüm gereksinimleri ekleyebilmesi için SAP® danışmanınızla birlikte gözden geçirilmelidir.

2. Adım: Bir Taşıma Platformu Seçin

SAP S/4HANA®’ya geçiş, SAP® danışmanının geçişi yerinde denetleyeceği şekilde (on-premise) veya bulut aracılığıyla uzaktan yapılabilir. 1. adımda belirlediğiniz bütçe, iş ihtiyaçlarınız ve geçiş sırasındaki iş kesintisinin ölçeği, seçeceğiniz geçiş stratejisini belirleyecektir.

SAP S/4HANA® şirket içi geçişi, SAP® danışmanı ve SAP® ana şirketi tarafından doğrulanan önceden yüklenmiş yazılımla birlikte gelen sertifikalı bir SAP S/4HANA® cihazı sunar.

Ayrıca yeni SAP® modelini, sizi yeni altyapı kurmaktan kurtaran ve size daha fazla esneklik sunan SAP HANA® Tailored Data Centre Integration aracılığıyla uygulamayı da seçebilirsiniz.

SAP® ayrıca SAP HANA® Enterprise Cloud aracılığıyla bulut geçişi seçeneği sunar. Bulut seçeneği, bulut altyapısıyla birlikte gelir ve SAP’nin Emory veritabanı, Microsoft Azure, Google veya IBM’in Bluemix Cloud’unu destekleyen AWS gibi bulut hizmetlerinizde yeni modeli çalıştırmak için SAP S4/HANA® tarafından alınan lisansı kullanabilirsiniz.

3. Adım: Veri Kümelerinizi Temizleyin

Verilerinizi temizlemek yeni altyapı edinme maliyetlerini azaltır, yeni sisteme geçiş sırasında aksama süresini azaltır ve mevcut sistemden alakasız ve güncel olmayan verileri kaldırır.

SAP S4/HANA®, gelişmiş veri analitiği ve akıllı ERP yetenekleriyle büyük veritabanlarını hızlı ve verimli bir şekilde analiz edebilir.

Yeni sisteminizin verimli çalışmasına yardımcı olmak için yeni HANA veritabanınıza geçiş yaparken kapsamlı bir veri temizliği yapın.

4. Adım: Uygulama Standartları Oluşturun ve Uygulayın

SAP® danışmanınızla birlikte çalışarak, geçiş aşamasında ekibinizin uyması gereken uygulama standartları oluşturun. Standartlar; geçiş aşaması, zaman çizelgeleri, teknik gereksinimler, potansiyel riskler ve iş sürekliliği planlarına ilişkin kuralları vurgulamalıdır.

Ayrıca, geçişin gerçekleşmesi için mevcut sisteminizin gerekli tüm eklentilere sahip olduğundan emin olun.

Taşıma sırasında veri kaybını önlemek için veritabanınızı yedeklediğinizden emin olun.

5. Adım: Tam Geçişten Önce SAP S/4HANA® Pilot Uygulamasını Gerçekleştirin

Bir pilot uygulama veya kavram ispatı süreci yürütmek, tam geçişi gerçekleştirmeden önce yeni sistemi bir Sandpit ortamında doğrular. Ayrıca kavram ispatı, olası sorunlu alanları ve uyumsuzluk sorunlarını belirlemenize yardımcı olur.

Geçişi tamamlamadan önce pilot uygulamanın bir başka avantajı da, yeni sistem tarafından sunulan çeşitli özellikleri test ederek bunların işletmenizin ihtiyaçlarıyla alakalı olup olmadığını görebilmenizdir.

Tamamlanan bir kavram ispatı ile proje planınızı, uygulama aşamasındaki gerçek sisteme uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Sistem gereksinimlerini kontrol ettikten ve kavram ispatı süreci yeni sistemi doğruladıktan sonra, yeni SAP S4/HANA® modeline geçiş yapmaya başlayabilirsiniz.

MBIS Springfield Yaklaşımı MBIS Global’in sertifikalı, akıllı SAP S/4HANA® geçiş metodolojisi Springfield, işinizi hem kaynaklarınıza hem de yeteneklerinize göre taşımak için gereken araçları özelleştirir.

SAP® S/4HANA’ya Geçişinizi 5 Adımda Başarıyla Gerçekleştirin

MBIS, ağımızdaki müşterilerimiz tarafından benimsenen bir geçiş metodolojisi geliştirmiştir. Bu metodoloji, SAP S/4HANA®’yı sıfırdan uygulamak zorunda olmadığınız Springfield yaklaşımımıza sahiptir. Bu yöntem, mevcut süreçlerinizde değişiklik yaparak haftalar içinde SAP S/4HANA®’ya geçebileceğiniz anlamına gelir.

SAP® S/4HANA’ya Geçişinizi 5 Adımda Başarıyla Gerçekleştirin

Springfield’a ek olarak Brownfield ve Greenfield yaklaşımını da kullanıyoruz.

Brownfield yaklaşımı, geçmiş verilerini değiştirmeden yalnızca süreç avantajlarına, teknolojiye ve veri modellerine ihtiyaç duyan işletmeler içindir.

Greenfield metodolojisi, SAP S4/HANA®’yı sıfırdan uygulayarak ERP sistemlerinin tamamen elden geçirilmesine ihtiyaç duyan işletmeler için çalışır. Springfield, şirketlerin mevcut süreçlerini kesintiye uğratmadan SAP S/4HANA®’yı sıfırdan uygulamalarını sağlayan Brownfield ve Greenfield yaklaşımları arasındaki köprüdür.

Tüm sisteminizi değiştirmeden işletmenizin SAP S/4HANA® modelinden yeni özellikler gerektiren alanlarını belirlemenize yardımcı oluyoruz.

Daha fazlası için, işletmenize uygun geçiş metodolojisini özetleyen ücretsiz e-kitabımızı indirin.

2000 yılında kurulan MBIS, şirketlerin teknolojilerini ve süreçlerini en yeni SAP® platformlarına taşımalarına ve en büyük zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olan ve Birleşik Krallık’ta güvenilen bir SAP® Global Partneridir.

Barış Güneş
Çözüm Satış Yöneticisi

Bulut Tabanlı ERP Sistemlerinin Yükselişi

ERP sistemleri, yakın geçmişten beri şirketlerin iş süreçlerine değer katarak üretkenliği...

Devamını Oku
Orhun Gülhan
EPM Danışmanı

Tahmine Dayalı Planlama İşletmelere Hangi Avantajları Sunar?

Organizasyonların kendi geleceğini şekillendirmek, endüstride doğru konumlanmak ve sürdürülebilir bir...

Devamını Oku
Eda Bahçetepe
Kıdemli İnsan Kaynakları Uzmanı

Yeni Normal ile Birlikte İşe Alım Sürecinin Yapılandırılması

Geçtiğimiz yıl hayatımıza dâhil olan pandemi, iş dünyasının pratiklerini değiştirmeye...

Devamını Oku

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz