SAP S/4HANA Cloud Platformunun On-Premise Sistemlere Göre Avantajları

Barış Güneş
Çözüm Satış Yöneticisi

İş süreçlerinin olmazsa olmazı olan kurumsal kaynak planlaması (ERP) sistemleri, uzun bir süredir hayatımızda. Yeni teknolojilerle birlikte, işlev ve altyapılarını her gün yenileyen bu sistemler, yakın bir geçmişe kadar yalnızca şirket içi (on-premise) sistemlerde işletiliyordu.

Bugün geldiğimiz noktada ise ERP sistemleri de diğer birçok uygulama ve araçla birlikte bulut tabanlı ortamlara taşınmış durumda. Zira dijital dönüşümün hızına ancak iş süreçlerinin otomasyonunu gerçekleştiren işletmeler yanıt verebilir.

Buna karşılık işletmeler, hala şirket içi ve bulut tabanlı sistemler arasında karar vermekte zorlanıyor. Çünkü bu karar, işletmeler için iş gereksinimlerinin doğru analizinin yanı sıra doğru sağlayıcıyı seçmek ve fiyatlandırma seçeneklerini değerlendirmek gibi zahmetli bir süreci kapsıyor.

Peki, bulut tabanlı ve şirket içi sistemler arasında ne gibi farklar var? Sektör lideri SAP S/4HANA Cloud’un on-premise sistemlere göre sunduğu avantajlar neler?

On-Premise ERP Nedir?

On-premise ERP sistemleri, kontrolünüz altındaki konumlardaki kurum içi sunucularda çalışan kurumsal kaynak planlama yazılımlarıdır. Şirket içi sistemlerde yazılımlar, bir işletmenin kendi bilgisayarlarına ve sunucularına yerel olarak kurulur. Bu sistemde kaynaklar, şirket içi BT altyapısı içinde dağıtılır ve işletmeler, çözümün ve ilgili tüm süreçlerin sürdürülmesinden sorumludur. Şirket içi ERP yazılımları, genellikle tek seferlik kalıcı lisans ücretleriyle fiyatlandırılır ve verilerin tamamen şirket kontrolünde olmasını sağlar.

Bulut Tabanlı ERP Nedir?

Bulut tabanlı ERP, bir sağlayıcının bulut tabanlı platformunda çalışan ve işletmelerin internet üzerinden erişimine olanak tanıyan yazılımlardır. Bulut tabanlı kurumsal hizmet platformu, şirketlerin yazılıma İnternet üzerinden erişmesini sağlar. Bilgi işlem kaynakları lisanslı olduğundan aylık veya yıllık abonelik şeklinde fiyatlandırılır ve satın alınmadığından maliyet daha düşüktür. Şirketler ayrıca bulut ERP satıcısının sunduğu iş açısından kritik uygulamalardan da yararlanır.

Bulut tabanlı ERP sistemlerinin genel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bulut tabanlı ERP sistemleri, donanım ve yazılım maliyetleri olmadan en yeni uygulamalara güvenli ve hızlı erişim olanağı sunar.
  • Hassas verilerin korunması için sistemsel güvenlik, servis sağlayıcısı tarafından sağlanır. Bu sayede veriler, güncel güvenlik teknolojisine sahip ortamlarda saklanıp devamlı yedeklenir.
  • Farklı kullanıcı ortam ve cihazlarına donanım ve yazılım kurulumu gerekmediğinden iş devamlılığı için sistemin avantajlarına çok daha hızlı ulaşım sağlanır.
  • İnternet üzerinden erişim sayesinde işletmelerin müşteri, tedarikçi ve iş ortaklarıyla daha kolay veri paylaşabilmesi sağlanır.
  • Seçilen kaynak ve özelliklere göre, şirket içi bir ERP yazılımından daha düşük maliyetle kullanılabilir.

SAP S/4HANA Cloud’un On-Premise Sistemlere göre Sunduğu Avantajlar

SAP Cloud çözümlerinden SAP S/4HANA Cloud; yapay zeka, makine öğrenimi ve gelişmiş analitik dahil olmak üzere yerleşik akıllı teknolojilere sahip eksiksiz bir kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemidir. Şirketlerin yeni iş modellerini benimsemesine, iş değişimini hızla yönetmesine, iç ve dış kaynakları düzenlemesine ve yapay zekanın tahmin gücünü kullanmasına yardımcı olur. Süreçler, sektör derinliği ve tutarlı bir bellek içi veri modeli arasında güçlü ve yerel entegrasyon sunar.

SAP S/HANA Cloud’un sunduğu yeni nesil avantajlara bakacak olursak:

1.   Güncellik

SAP S/4HANA Cloud ile SAP’nin makine öğrenimi etrafında yaptığı herhangi bir yenilik, süreç otomasyonu otomatik olarak sağlanır, böylece zaman alan bir yükseltmeden geçmek zorunda kalmadan her zaman en yeni ve en iyi teknolojiye sahip olursunuz.

2.   Organizasyonel Çeviklik

SAP S/4HANA Cloud’un en iyi uygulama içeriği, işletmelerin çevik olmasını ve değişen iş modellerine uyum sağlamasını sağlayarak operasyonel esneklik sunar. Ayrıca, işlemleri ve analitiği tek bir platformda birleştirerek, kullanıcıların tahmine aksiyonlar almasına olanak tanıyan gerçek zamanlı bilgiler sağlar.

3.   Tasarruf

SAP S/4HANA Cloud, donanım ayak izi ve daha kısa uygulama zaman dilimiyle halihazırdaki bulut ERP sistemlerinin maliyet avantajlarını bir üst seviyeye taşır. SAP tarafından yönetilen bir SaaS çözümü olduğu için, kendi BT personelinizin onu yönetme yükünü ortadan kaldırır. Ayrıca, işletmeniz, SAP’nin en iyi uygulamalarını benimsediğinden, sistem hatalarını minimize eder, bu sayede daha az yardıma ihtiyaç duyarsınız.

SAP S/4HANA Cloud ile Dijital Dönüşümü Yakalayın

Bulut tabanlı ERP sistemleri, artık her zamankinden daha yaygın. Zira iş süreçleri hız kesmeyen dijital dönüşüme ayak uydururken, işletmelerin en büyük ihtiyacı esneklik. Bu esnekliği de ancak akıllı teknolojilerle desteklenen bulut ERP çözümleri sunabilir.

SAP’nin yeni nesil akıllı ERP paketi SAP S/4HANA Cloud, tam da bu yüzden eksiksiz bir bulut ERP sistemi sunarak daha hızlı ve daha güvenilir bir dijital çekirdekle iş süreçlerinizi kolaylaştırmaya odaklanıyor. Eğer siz de yeni nesil SAP S/4HANA Cloud ile iş süreçlerinizi bir üst seviyeye taşımak ve dijital dönüşümü yakalamak isterseniz, SAP’nin Türkiye Gold Partneri olarak yardımcı olmaya hazırız.

Tanıl Bilgiç
Çözüm Mimarı - Monotect

SAP CPQ nedir?

SAP CPQ, karmaşık yapıdaki modüler ürün/hizmetlerin fiyatlandırma, teklif oluşturma ve sipariş süreçlerini otomatikleştiren ve...

Devamını Oku
Nazlı Savaş
Kurumsal İletişim ve Pazarlama Uzmanı

RISE with SAP – İşletmelerde Dijital Dönüşümün En Akıllı Yolu

Dijital dönüşüm, artık hayatımızın her alanına entegre olmuş durumda. Üstelik her gün gelişen teknolojiyle birlikte, dijital dünyanın...

Devamını Oku
Fırat Can Doğan
Analytica Süreç Danışmanı

Bütçe Süreçlerinde Yeni Yaklaşım: Sürekli Planlama ile Güncel Kalın

Bütçe planlama faaliyetleri, çoğu işletmenin yılda sadece 1-2 kez gerçekleştirdiği işlemlerdir. Fakat, günümüzün değişen koşulları,...

Devamını Oku

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz