RISE with SAP, S/4HANA’ya Geçişi Nasıl Kolaylaştırıyor?

Nazlı Budak Savaş
Kıdemli Pazarlama ve Kurumsal İletişim Uzmanı

Günümüz iş ortamında başarıyı hedefleyen şirketler için dijital dönüşüm artık bir seçenek olmaktan çıktı. Zira dijital dünyada iş yapma kanal ve yöntemleri sürekli gelişiyor, rekabet avantajı kazanmanın anahtarı ise bu sürekli değişikliklere uyum sağlamaktan geçiyor. Bu yüzden doğru teknoloji ve altyapılardan güç alan akıllı işletmeler haline gelmek birçok işletmenin gündeminde üst sıralarda yer alıyor.

İşletmelerin organizasyonel hedeflerini belirleyen en önemli unsur da dijital dönüşüm. IDC’nin COVID-19’un BT Harcamaları Üzerindeki Etkisi Anketi’nin sonuçları bunu doğrular nitelikte:

 • Ankete katılanların %55’i ürün ve hizmetlerini dijital olarak geliştirmek istiyor.
 • %41’inin dijital dönüşüm boşluklarını kapatmak için teknolojiye yatırım yapması gerekiyor.
 • %49’u işlerini geleceğe hazırlamak istiyor.
 • %38’i dijital dönüşüm ve inovasyonun hızını artırmak istiyor.

Ürünlerine daha verimli iş akışları uygulama konusunda uzun bir geçmişe sahip olan SAP’nin mevcut kurumsal uygulama paketi ise SAP S/4HANA. Ancak bu akıllı ERP paketi, işletmelerin hedeflerine yönelik dijital altyapıyı sağlamasına, zorlukların üstesinden gelmesine, fırsatlar yaratmasına ve iş süreçlerinin bir üst seviyeye taşımasına rağmen geçişten önce dikkate alınması gereken bazı faktörler bulunuyor. Çünkü yeni ERP sistemlerine geçiş, işletmelerden büyük bir organizasyonel değişim ve finansal yatırım talep ediyor.

Biz de bu yazıda akıllı bir işletme olmanızı sağlayan RISE with SAP’nin yapay zeka, RPA ve gelişmiş analitikler ile SAP S/4HANA’ya geçişi nasıl kolaylaştırdığını mercek altına aldık.

SAP S/4HANA’ya Genel Bakış

SAP S/4HANA, SAP Business Suite’in en son sürümü olarak karşımıza çıkıyor. SAP ECC 6.0 desteği için son teslim tarihi olan 2027’ye yaklaşırken bu sürüm, iş dünyasının gündeminde üst sıralarda yer alıyor.

SAP S/4HANA’yı entegre çözümleri ve bulut hizmetleri ile işletmelere en güçlü tedarik zincirine sahip olmaktan en iyi müşteri deneyimini sunmaya kadar birçok avantaj sağlayan akıllı bir ERP çözümü olarak tanımlayabiliriz. Bu yüksek teknoloji hizmeti; çevik teslimat, diğer sistemlerle kolay entegrasyon, en iyi uygulama metodolojisine uyum ve ayrıca SAP HANA Bulut Platformu aracılığıyla platform düzeyinde genişleme için destek sağlayarak iş değerini hızla artırmaya odaklanıyor.

SAP S/4HANA’ya geçiş yapan işletmeler, karşılaşabilecekleri zorluklara hazırlıklı olurken iş süreçlerini daha verimli yönetiyor ve daha doğru ve hızlı kararlar alıyor. PwC’nin The Journey to SAP S/4HANA adlı araştırmasına göre, işletmelerin çözümün faydaları konusunda son derece yüksek beklentileri olmasına karşılık S/4HANA bunları aşmayı başarıyor.

SAP S/4HANA’nın Avantajları

SAP S/4HANA, bulut bilişim ile iş modellerini yeniden şekillendirmeye ve son teknoloji uygulamalarla inovasyonu artırmaya teşvik ederek işletmenizi rekabet ortamında öne çıkarmaya odaklanıyor. Ayrıca, SAP S/4HANA yetenekleri anında yenilenebiliyor. Bu sayede iş süreçlerinin verimliliğini artırırken mevcut koşullara göre çevik kararlar alınmasına da olanak sağlıyor. Genel hatlarıyla SAP S/4HANA’nın avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Makine öğrenimi sayesinde iş modelinizde farklılaşma
 • Yapay zeka desteği ile bilgiyi daha etkin değerlendirme ve performansı artırma fırsatı
 • %30 daha az eforla gerçek zamanlı gelişmiş analitik
 • Gelişmiş kullanıcı deneyimi ile daha az hata
 • Bir web tarayıcısı aracılığıyla herhangi bir cihazdan kolayca erişim
 • Toplu işleme, gecikmeler, güvenilmez veriler ve geçici iyileştirmeler gibi BT sorunlarını ortadan kaldırma
 • In-memory ve kolon odaklı veri tabanı ile veri depolama alanında %50 tasarruf

Siz de akıllı ERP SAP S/4HANA’nın tüm gelişmiş özelliklerinden ve esnek kurulum seçenekleri sayesinde işletmenize sağlayacağı avantajlardan hızlıca yararlanabilirsiniz. Buna, daha etkili ve kolay bir kullanıcı deneyimi de dahil.

RISE with SAP, S/4HANA’ya Geçişi Nasıl Kolaylaştırıyor?
Yaklaşım özelinde süreç ve verilerin S/4HANA’ya taşınması

Ancak SAP S/4HANA’ya geçiş yöntemlerinin işletmenize özel olması gerektiğini unutmayın. Bir işletmenin altyapısını farklı seviyelerde etkileyebilecek karmaşık bir süreç olduğundan, geçişten önce mevcut durum ve özel ihtiyaçlar hakkında detaylı bir değerlendirme yapılması gerekir.

Bu noktada da RISE with SAP’nin bütünsel yaklaşımıyla devreye giriyor.

RISE with SAP

Ocak 2021’de SAP, dijital dönüşümü bütünsel bir yaklaşımla gerçekleştirerek müşterilerin akıllı işletmeler haline gelmesine yardımcı olmayı amaçlayan yeni hizmeti “RISE with SAP”yi duyurdu. Bu çözüm, işletmenizin özel plan ve koşullarına uygun tek bir paket ile işletmelerin dijital dönüşümünü gerçekleştirmeye odaklanır.

RISE with SAP; SAP S/4HANA Cloud, SAP Business Technology Platform, SAP iş ağları ve SAP’nin iş süreci zekası çözümleri gibi bir dizi ilgili teknolojiden yararlanarak Hizmet Olarak İş Dönüşümü sağlar. Ayrıca SAP S/4HANA’nın özel ve genel bulut dağıtım seçeneklerini içerir. İşletmenizin ihtiyaç duyduğu her şeyi tek bir paketle sunan RISE with SAP, geçiş zorluklarını ortadan kaldırır ve SAP S/4HANA’ya giden yolu kolaylaştırır.

SAP ile RISE, dönüşüm yolculuğunuzdaki tüm işlemleri yüksek yatırımlar yapmadan tek bir sözleşme ile yönetmenize yardımcı olur. Ayrıca, aldığınız hizmet, beş yıl içinde toplam sahip olma maliyetinde (TCO) %20’ye varan bir azalma ile hızlı bir yatırım getirisi sağlar.

RISE with SAP paketleri, beş temel öğeyi içerir:

 • İş süreci zekası, başlangıç ​​paketi
 • SAP S/4HANA Cloud
 • Yerleşik hizmetler ve araçlar
 • SAP Business Technology Platform bulut kredileri
 • SAP Business Network Başlangıç ​​Paketi

RISE with SAP, bir hizmet olarak iş dönüşümünü gerçekleştirmenize, geleneksel şirket içi teknolojinin ötesine geçmenize, en son bulut teknolojisiyle dijital esneklik elde etmenize olanak tanır.

Bu noktada, RISE with SAP’nin iş süreci dönüşümünü gerçekleştirmenize nasıl olanak sağladığına ve SAP S/4HANA’ya geçişinizi nasıl kolaylaştırdığına bir göz atalım:

1. Akıllı Bir İşletme Olun

SAP Business Technology Platform, bir iş için tek bir anlamsal katman ve bütünsel bir iş dönüşümü için gerekli olan temeli sunar.

SAP S/4HANA Cloud, bir kurumun ihtiyaçlarına bağlı olarak yerleşik yapay zeka, robotik süreç otomasyonu, gelişmiş analiz ve esnek dağıtım seçeneklerine sahiptir. Bu, müşterilerin SAP’nin tedarikçileri ve lojistik ağları da dahil olmak üzere dünyanın en büyük iş ağlarından birine erişmesine ve değişen piyasa koşullarına daha hızlı yanıt vermek için tüm tedarik zincirlerini yönetmelerine olanak tanır.

2. Teknik Geçişi Gerçekleştirin

SAP araç ve hizmetleri, tüm teknik dönüşüm yolculuğunu destekler. Bu, bulutta daha hızlı yenilik tüketimi için modüler ve standart çözüm ortamlarına geçişe yardımcı olacak otomatikleştirilmiş hizmetlerin yanı sıra bu geçişin benimsenmesine yardımcı olacak sorunsuz geçiş ve teknik mimar desteğini içerir. Ayrıca bulut altyapısı müşterileri, veri ve sistem kilidi olmadan bir SAP veri merkezinde veya hiper ölçekle çalışmayı tercih eder.

3. İş Süreçlerinizi Yeniden Tasarlayın

Akıllı iş süreci modeli, SAP’nin iş modeli ve 25 sektördeki 400.000’den fazla müşteriyle çalışarak kazanılan süreç uzmanlığı üzerine inşa edilmiştir. Bu sayede müşteriler, iş süreçlerinin nasıl performans gösterdiğini sürekli olarak analiz edebilir, bunları endüstri standartlarıyla karşılaştırabilir ve yeni gereksinimlere ve iş taleplerine kolayca uyum sağlayabilir. İşletmeler, SAP’nin iş akışına, robotik süreç otomasyonuna (RPA) ve diğer yapay zeka (AI) hizmetlerine doğrudan bağlanması yoluyla akıllı iş süreçlerine ulaşır.

Neden RISE with SAP?

Siz de RISE with SAP ile:

 • SAP çözümlerini genişletmek için düşük kodlu veya kodsuz yetenekler, otomasyonu yönlendirmek için akıllı robotik süreç otomasyonu (RPA) ve süreçleri anında değiştirmek için birinci sınıf iş akışı hizmeti elde edin.
 • SAP uygulamalarıyla aynı veri modelini ve platform hizmetlerini kullanarak SAP, iş ortakları ve üçüncü taraf çözümlerini kolayca tamamlayın, büyütün ve entegre edin.
 • Şirket içi, bulut ve SAP dışı sistemlerle entegrasyona yardımcı olmak için 2.200’den fazla uygulama programlama arabirimine (API) erişin.
 • Tek bir anlamsal veri katmanıyla işletmenize gerçek zamanlı olarak rehberlik edin; analiz, planlama ve yapay zeka senaryoları için yüksek kaliteli veriler elde edin.
 • bulut kredilerinin nasıl harcanacağını seçin, proje maliyetlerini daha iyi anlamak için hizmet kullanımını gerçek zamanlı olarak izleyin ve yalnızca SAP Business Technology Platform’da (SAP BTP) tüketici kredileriyle kullanılanlar için ücret alın.

RISE with SAP ile Uçtan Uca İş Dönüşümünü Gerçekleştirin

S/4HANA’ya geçiş, birçok on-premise ve SAP ERP müşterisi için zorluklarla birlikte gelir. Ancak RISE with SAP, bütünsel dönüşüm için tek bir paketle bu sürecin çok daha kolay hale gelmesini sağlar.

Sadece şirketlerin S/4HANA geçişinin zorluklarının üstesinden gelmelerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda S/4HANA Cloud’un gerçek değerini ortaya çıkarır. Bütünsel iş dönüşümü için ihtiyacınız olan hizmet, çözüm ve desteğe ancak RISE with SAP ile ulaşabilirsiniz. Siz de uçtan uca dijital dönüşümü hemen gerçekleştirmek ve SAP ile RISE hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, yardımcı olmaya hazırız.

Tamer Taşdelen
Kıdemli Satış Yöneticisi

BT Operasyonlarında Bulut ERP’nin Bakım Avantajı

Bulut ERP sistemleri ile BT bakımını nasıl kolaylaştıracağınızı ve operasyonları nasıl daha verimli hale getireceğinizi...

Devamını Oku
Özlem Aydoğdu GÜR
İK Uygulamaları Grup Müdürü

İnsan Kaynakları Yönetiminde Yeni Nesil Çözümler

Dijital dönüşüm her geçen gün yaşam ve çalışma pratiklerimizi değiştirmeye devam...

Devamını Oku
Serhan Açıkbaş
İş Çözümleri Yöneticisi

Akıllı Fabrikalar ve İmalat Endüstrisindeki Dijital Devrim

Akıllı teknolojilerin yarattığı dijital devrim, günlük hayat ve iş rutinlerimizi akıl almaz bir...

Devamını Oku

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz