MEDCEM Çimento Başarı Hikayesi

Birlikte
Başarıyoruz!

MEDCEM Çimento Başarı Hikayesi

Eren Holding grup şirketlerinden MEDCEM Çimento Bilgi Teknojileri Müdürü Emre Karabulut, SAP’ye geçiş sürecindeki deneyimlerini paylaştı.

Şirketiniz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

MEDCEM, Eren Holding’in çimento grubu markasıdır.Eren Holdinge bağlı MEDCEM Şirketler Grubumuz; Medcem Madencilik, Medcem Beton, Medcem Port, Medcem Pazarlama ve Medcem Global olarak 5 farklı firma ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Günlük 11500 Ton Klinker kapasitesine sahip olan Medcem Çimento tek hatta en büyük üretim hacmine sahip Avrupa ve Türkiye’deki en büyük çimento fabrikası olma özelliğiyle sektörde yerini almıştır.

Medcem Beton, Türkiye hazır beton sektöründeki Akdeniz Bölgesinde hazır beton ihtiyacını karşılamak üzere yıllık 1,5 Milyon metreküp kapasitesiyle kurulmuştur.

Medcem Port, Mersin bölgesinde Çimento fabrikasının ihtiyacı olan yakıt ve hammaddelerin tahliyesi ve çimento fabrikasının ürettiği klinker ve çimentonun gemiler ile sevk edilmesi amacıyla tesis edilmiştir.

Gerçekleştirilen SAP Projesi hakkında bilgi verir misiniz?

4 Şirketimiz için SAP Projemize 2014 yılının Aralık ayında “Kavramsal Tasarım” çalışmasıyla başladık. 2015 yılının Haziran ayında Satın Alma ve Mali İşler Modülleriyle canlı geçişimizi yaptık. Yine 2015 yılında beton tarafındaki SAP Entegrasyonunu devreye aldık. Ağustos 2015 yılında üretim ve satış faaliyetlerimizin başlaması sebebiyle SAP Sisteminin tüm modüllerinde canlı geçişimizi tamamladık.Yine 2015 yılı sonrasına doğru limanlarımızdaki sevkiyatı daha da hızlandırmak için “Sevkiyat Otomasyon Süreci” hazırladık ve devreye aldık. Ağustos 2015’ten itibaren de 4 şirketimiz için SAP’yi aktif olarak kullanmaktayız.

Neden SAP’yi tercih ettiniz?

SAP’yi seçmemizdeki en önemli neden Eren Holding bünyesindeki MEDCEM Türkiye’ye değer katmaya devam ederken küresel pazarda da pazar payını istikrarlı bir şekilde arttırarak dünyada hızla yayılan bir küresel marka olmayı hedeflemektedir. Bu hedefimiz doğrultusunda, global piyasada rekabet gücünü sağlayacak bir sistem arayışımız vardı. Bu nedenle küresel piyasada global oyuncuların en çok tercih ettiği ürün olan SAP ürününü biz de kullanmaya karar verdik.

SAP’yi tercih etmemizin ikinci en önemli nedeni ise SAP ERP sisteminin geliştirilebilir ve uyarlanabilir bir sistem olmasıdır.

Bir diğer sebebi ise çimento sektöründe özellikle satış dağıtım ve sevkiyat kısmının çok hızlı olması gerekmektedir. Bu nedenle de seçeceğimiz sistemin de istenilen hızda çalışması gerekmektedir. Canlıya aldığımızdan beri aynı stabilitede çalışmaya devam etmektedir.

Neden MBIS’i tercih ettiniz?

MBIS’i tercih etme nedenimiz öncelikle çimento sektöründeki tecrübesiydi. Çimento projelerinde en çok tercih edilen danışmanlık şirketi olması bizi etkiledi.

Sistemi kendimize göre uyarlar ve geliştirirken bizi anlayan, sektörün işleyişini, iş süreçlerini, yaşanılan dar boğazları çok iyi bilen ve bu konuda bize çok hızlı çözümler üreten bir firma ile çalışmış olduk. Bunun yanında proje sırasında ve proje sonrasında destek sürecinde MBIS ekibi, danışman bilgi ve beceri seviyesinin üst seviyede olması, hızlı aksiyon alabilmeleri, çözüm odaklı davranmaları MBIS’i tercih etmemizdeki etkenlerdendir.

Blog Yazıları Blog

Ayşe Akın
MBIS AR-GE Merkezi Çözüm Yöneticisi
SAP KVKK Çözümü: PDP
Günümüzde kurumların ve işletmelerin yönetmek durumunda kaldığı veri boyutu ve kişisel veri hassaslığı oldukça arttı. Buna ek olarak;...
MBIS
Acacia Maden SAP S/4HANA Geçiş Yolculuğu
Gerçekleştirilen Proje Hakkında Bilgi Verir Misiniz? Acacia Maden İşletmeleri A.Ş Gökırmak Bakır Madeni Projesinde 400’ün üzerinde...
MBIS
Gaziantep’te ‘Dijital Ticaret Zirvesi’ düzenlendi
...

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.