Kullanıcı Deneyiminde Yeni Dönem: SAP Fiori

Gizem Sönmezler
Program Yöneticisi

Günümüzde işletmelerin günlük işlerinin büyük bir bölümünü veri işleme ve analizi kaplamaktadır. Birçok kaynaktan elde edilen bu verilerin değerlendirilmesi ise farklı departmanların sorumluluğunda ve bu ekranların karmaşık olması, istenen veriyi analiz etme ve yorumlamanın zaman alıcı hale gelmesine neden olmaktadır. Bu da iş verimliliğini olumsuz yönde etkilemektedir.

SAP de karmaşık ekranlarını ve yapılarını daha sadeleştirerek kullanıcı deneyimi yönünde devrim yapmış oldu. Fiori’nin bir sosyal medya platformuna benzer yapısı sayesinde kullanıcının adaptasyon süresinin kısalması ve uygulamalarda ilk bakışta gerçekten gerekli ve kritik verilerin görülüyor olması iş verimini ve kullanıcı tarafındaki memnuniyeti artırdı. Bu konuda yapılan araştırmalar, Fiori’nin SAP GUI’ye kıyasla bir görevi tamamlamak için gereken sürede %64’lük bir azalma sağladığını ortaya koyuyor.

 SAP Fiori’nin Ana Özellikleri

– Role-Dayalı: SAP Fiori uygulamaları, bir organizasyondaki kullanıcının belirli rolüne göre özelleştirilmiştir.

– Duyarlı: Bu uygulamalara masaüstü, tablet veya akıllı telefon olmak üzere herhangi bir cihazdan erişilebilir.

– Basit: Basitlik üzerine odaklanarak, SAP Fiori uygulamaları kullanıcıların görevlerini minimum tıklama ile tamamlamalarını sağlar.

 Faydaları ve Avantajları

– Artan Verimlilik: Sezgisel tasarımlarla, kullanıcılar görevlerini daha hızlı tamamlayabilirler.

– Tutarlılık: Cihaz veya platform ne olursa olsun, kullanıcı deneyimi tutarlı kalır.

– Gelişmiş Katılım: Daha iyi bir UX, artan kullanıcı katılımı ve memnuniyetine yol açar.

 Gerçek Dünya Kullanım Örnekleri

İK’dan finansa kadar, SAP Fiori uygulamaları sektörler arasında iş süreçlerini dönüştürmektedir. Örneğin, bir çalışan izin talebinde bulunabilir, maaş bordrosunu kontrol edebilir veya yolda satın alma siparişlerini onaylayabilir.

SAP Fiori’nin İşletmelere Sunduğu Avantajlar

SAP GUI ekranlarında kullanıcılar kullanmadıkları birçok alan görüyorlar. Ancak Fiori’de bu arayüzler basitleştirilerek daha sade uygulamalar tasarlandı. Bu basit ara yüzler sayesinde kullanıcıların adaptasyon ve eğitim süresini azalıyor ve ekran kullanımında daha hızlı sürede uzmanlaşmalarını sağlıyor.

Kullanıcı Deneyiminde Yeni Dönem: SAP Fiori

GUI ve Fiori ekranlarından çalışma farkını karşılaştırmalı olarak izleyebileceğiniz video linkini izlemenizi öneririm.  https://youtu.be/b1xoleIK2is

Fiori, platform bağımsız olarak farklı cihaz tiplerine ve boyutlarına uygun çalışmaktadır. Masaüstü, tablet, telefon vb. farklı boyutlardaki cihazlarda ekran boyutuna göre ekran otomatik olarak ayarlanmakta ve kullanım kolaylığı vermektedir. Böylece her an her koşulda ulaşılabilir olması ile iş verimliliğini ve bekleyen işlere tepki hızını artırmaktadır.

Kullanıcı Deneyiminde Yeni Dönem: SAP Fiori

Fiori Launchpad’e farklı sistemlerin tile’ları da eklenerek, hızlı erişim sağlanabilir. Böylece kullanıcı, tek ara yüzden ilgili sistem veya linklere hızlı ve etkin bir erişim sağlayarak iş verimini artırmaktadır.

Kullanıcı Deneyiminde Yeni Dönem: SAP Fiori

Fiori üzerinde iş akışı ve uyarı bildirimleri tanımlanarak kullanıcının öncelikli işlerine odaklanması sağlanabilmektedir.

Kullanıcı Deneyiminde Yeni Dönem: SAP Fiori

Sıkça Sorulan Sorular

1. SAP Fiori nedir?

   – SAP Fiori, SAP’nin kullanıcı deneyimini (UX) dönüştürmek için oluşturduğu bir tasarım yaklaşımıdır. Bu, kullanıcılara sezgisel, duyarlı ve kullanımı kolay uygulamalar sunmayı amaçlar.

2. SAP Fiori’nin avantajları nelerdir?

   – SAP Fiori, kullanıcı merkezli bir tasarım sunar, bu da iş süreçlerini daha verimli ve kullanıcı dostu hale getirir. Ayrıca, farklı cihazlarda tutarlı bir deneyim sunar.

3. SAP Fiori uygulamaları hangi cihazlarda çalışır?

   – SAP Fiori uygulamaları, herhangi bir HTML5 uyumlu cihazda çalışır. Bu, masaüstü bilgisayarlardan tablet ve akıllı telefonlara kadar bir dizi cihazı içerir.

4. SAP Fiori’nin geleneksel SAP arayüzlerinden farkı nedir?

   – Geleneksel SAP arayüzleri genellikle karmaşık ve kullanıcı dostu olmayan bir yapıya sahiptir. SAP Fiori, bu sorunu çözmek ve kullanıcılara daha modern, sezgisel bir deneyim sunmak için tasarlanmıştır.

5. SAP Fiori’nin geleceği nedir?

   – SAP Fiori’nin geleceği parlak görünüyor. Yeni özellikler, AI entegrasyonu ve daha fazla uygulama eklenmesiyle, SAP Fiori’nin kurumsal yazılım dünyasında daha da yaygınlaşması bekleniyor.

Eda Bahçetepe
Kıdemli İnsan Kaynakları Uzmanı

Yeni Normal ile Birlikte İşe Alım Sürecinin Yapılandırılması

Geçtiğimiz yıl hayatımıza dâhil olan pandemi, iş dünyasının pratiklerini değiştirmeye...

Devamını Oku
Sevil Bayraktar
MBIS AR-GE Merkezi Çözüm Mimarı

e-Muhasebe Fişi Ürünümüzle İş Süreçleriniz Rahatlıyor!

Endüstri 4.0, diğer bir deyiş ile dijitalleşme çağı başlayalı ve rüzgarı arkamıza...

Devamını Oku
Bülent Balcı
SAP Technical Consultant - Managing Partner at Novaline

SAP® ABAP Performansınızı Nasıl İyileştirebileceğinizi Biliyor Musunuz?

Dijital çağda başarının anahtarı hız, çeviklik ve devamlı yenilikten geçiyor. Bununla...

Devamını Oku

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz