MBIS Kantar DBA
Entegrasyon Çözümü

DBA (Doğrulanmış Brüt Ağırlık) yetki belgelerinizi, SAP sistemi üzerinde MBIS çözümü kullanarak Ulaştırma Bakanlığı ile entegre edin.

MBIS’in DBA – Kantar uygulaması ile DBA yetki belgesi SAP sistemi üzerinde kantar bilgilerini dikkate alarak otomatik olarak oluşturulur ve Ulaştırma Bakanlığı (UBA) ile entegrasyon sağlanarak elektronik ortamda bakanlığa yüklenir.

Daha fazla bilgi

MBIS DBA – Kantar çözümü nedir?

Tüm deniz taşıma şirketlerinin bağlı olduğu Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından, Denizde Can Güvenliği Sözlesmeşi (SOLAS) kuralları gereği; deniz yoluyla taşınacak doldurulmuş konteynerler için, Konteyner Ağırlık Belgesi uygulaması yürürlüğe girmiştir.

Bu hususta, gemilere yüklenme öncesinde, belirlenen cut off süresine göre, uluslararası ismi VGM (Verified Gross Mass) olarak adlandırılan Konteyner Doğrulanmış Brüt Ağırlık (DBA) belgesinin sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde konteynerlerin gemiye yüklenmesi mümkün değildir.

MBIS’in özel çözümü, DBA yetki belgesinin SAP sistemi üzerinde elektronik olarak yaratılıp, Ulaştırma Bakanlığı’na entegrasyon sağlanarak iletilmesini gerçekleştiren yazılım uygulamasıdır.

MBIS DBA – Kantar çözümü kapsamında yapılan işlemler özetle aşağıdaki gibidir:

 • DBA belgesi güncelleme
 • Bildirim özeti
 • Tahakkuk sorgulama
 • Konteynerdan DBA belge sorgulama
 • Firmanın yetki belgesi ve kantarlarının sorgulaması
 • DBA belgelerinin aktarılması ve tartım ağırlık bilgilerine ilişkin bakanlığa bilgi verilmesi
 • Liman sorgulama
 • Bakanlık sistemine aktarılan DBA belgelerinin sorgulaması
 • DBA belgesi iptali

MBIS DBA – Kantar çözümündeki raporlar

MBIS DBA-Kantar çözümümüz ile konteynırlarınızı yüklemek için daha fazla bekletmeyin.

SAP DBA Raporu

 • SAP sistemi üzerinde ihtiyaca göre, DBA belge no, kantar fiş numarası, UBA kantar no, nakliye belge numarası, liman ID, konteyner no, tartım tarihi gibi bilgilere istinaden rapor.
 • DBA belge no bazında DBA belgesi için Pdf çıktısı.
 • Güncelleme ve iptal işlemleri rapor üzerinde manuel olarak yapılabilmektedir.

UBA (Ulaştırma Bakanlığı) DBA Raporu

 • DBA belge numarası ile UBA sisteminden kontrol özet rapor.
 • Münferit kantar fiş no veya DBA belge no ile rapor.
 • DBA Tahakkuk Raporları
  • Günlük olarak çalışan, tek bir döneme ilişkin tahakkuk kontrolünün yapılabileceği rapor.
  • Rapor, önceki dönem için tahakkuk oluşup oluşmadığına bakar, eğer oluşturulmuş ve ödemesi gerçekleşmemişse mail bildirimi gönderir.
  • Dönem bazlı alınabilen tahakkuk raporu. Belirli dönem aralığındaki DBA belgeleri için ne kadar tahakkuk oluştuğunun, ne kadarı için ödeme yapıldığının veya yapılmadığının, iptal edilen DBA belgelerinin kontrol edilebildiği rapor. Rapor aracılığı ile, “Toplam Belge Sayısı-İptal Edilen Belge Sayısı = Tahakkuk Belge Sayısı” olması durumuna göre tutarlılık kontrolü yapılabilir.

Neden MBIS DBA – Kantar çözümü?

Maliyetten tasarruf

Liman tartımda her DBA belgesi başına ödenen bedel ödenmeyeceği için işletmelerin önemli ölçüde tasarruf sağlamasına olanak sunar.

İzlenebilirlik

İhtiyaç duyduğunuz raporlamalar sayesinde, işlerinizi eksiksiz tamamlamanız, süreci uçtan uca izleyerek kontrol altında tutmanız son derece kolaylaşır.

Hata ve mevzuat uyumu

İnsan hatasına açık manuel girişler yerine işlemlerin SAP’ye tamamen otomatik olarak işlenmesi sayesinde hatalardan arındırılmış ve riski minimize edilmiş bir süreç ile çalışma imkanı sağlar.

Hızlandırılmış süreç

DBA yetki belgesi bakanlığa elektronik ortamda ulaştırılır, bu sayede limanda sıra beklemeden geçiş yapılır, bu da çok daha hızlı bir sürede işlemin sonlanmasını sağlar.

Operasyonel verimlilik

Geleneksel manuel uygulama yöntemleriyle yapılan işlerin otomatik hale gelmesi sayesinde operasyonel verimlilik üst seviyelere taşınır.

MBIS deneyimi

2000 yılından bu yana yüzlerce başarılı projeye imza atan MBIS’in deneyimli danışmanları rekabette öne geçmenizi sağlayacak know-how ve yönlendirmeleri hizmetinize sunmaktadır.

Müşterilerimizin Görüşleri

Daha başarılı olmanız için neler yapıyoruz?

Fehmi Murat DERİCİOĞLU
Çimsa, CIO
“SAP ile stratejik ortaklığımız kapsamında yürüttüğümüz Dijital Dönüşüm yolculuğumuzun Kişisel Verilerin Korunması ile ilgili kısmını da PDP (Personal Data Protector) çözümü ile tamamlamış bulunuyoruz. SAP’nin KVKK konusundaki deneyimlerini ve en iyi uygulamalarını kendimize adapte ederek son derece başarılı bir projeyle birlikte, ekosistemimiz içindeki kişisel verilerin korunmasını ve ilgili süreçlerin tüm ortamlar için merkezi olarak yönetilmesini sağlayarak, kanuni gerekliliklerin çok önemli bir kısmını yerine getirmeyi başardık. “
Mesut CAN
AGT, Proje Müdürü
“AGT’nin dijital çekirdeğini dönüştürdük! 10’dan fazla uydu sistemle entegre ECC sistemimizi Springfield metodolojisiyle MBIS’in deneyimli ekibiyle birlikte pandemiye rağmen 4 ayda S/4HANA’ya dönüştürdük. PMI standartlarına uygun yönettiğimiz ve çevik yaklaşımı entegre ettiğimiz projemiz sonucunda yalınlaşan, hızlanan ve güncellenen Bilgi Sistemleri altyapımız yeni teknolojilere hazır. Analitik yönetim reflekslerimiz güçlendi. Birlikte başarılı projelere imza attığımız MBIS’e teşekkür ederiz.”
Kadir Sakarya
Sepaş, Bilgi Teknolojileri Altyapı Müdürü
SAP’nin KVKK konusundaki en iyi uygulamalarını kendimize adapte ederek son derece başarılı bir proje ile birlikte, ekosistemimiz içindeki kişisel verilerin korunmasını ve ilgili süreçlerin tüm ortamlar için merkezi olarak yönetilmesini sağladık. SAP PDP ile kanuni gerekliliklerin çok önemli bir kısmını yerine getirmeyi başardığımız bu projede MBIS’in uzman ekibi ile çalıştık. Özverili çalışmalarından dolayı birlikte bu projeye imza attığımız MBIS’e çok teşekkür ederiz.
Emre Karabulut
Medcem, Bilgi Teknolojileri Müdürü
SAP’yi çimento sektöründe gelişen misyon ve stratejimizi destekleyen bir motor olarak görüyoruz. Öyle ki çimento sektöründe dijital çözümler geliştirmede esnekliği, entegrasyon kolaylığı ve değişen iş süreçlerine adaptasyonu ile vazgeçilmez bir kaynak. Bu süreçte danışmanlık firması olarak, know-how’ı güçlü ve değişen iş ihtiyaçlarımıza hızlı çözüm üreten MBIS, inovasyon yolculuğumuzda bizim için önemli bir çözüm ortağı haline gelmiştir.
Aylin Güvener
AGT, Satış ve Pazarlama Süreçleri Yöneticisi
MBIS’in B2B müşteri portalı Customer WEGA ile bayilerimizle iş birliği içerisinde çalışma imkânı elde ederek, müşteri memnuniyetimizi artırdık. Portalde ihtiyaçlarımıza yönelik sürekli yapılan iyileştirmelerle müşterilerimizin ihtiyaçlarına daha hızlı bir şekilde cevap verebiliyoruz. Operasyonel verimliliğimizi ve bayilerimizle olan iletişimimizi artırmamıza da katkı sağlayan MBIS’e, Customer WEGA’nın hayat geçirilme ve geliştirme aşamalarında gösterdikleri profesyonel ve iş odaklı yaklaşımlarından dolayı teşekkür ediyoruz.
Yasin GÖKKAYA
AGT, İş Uygulamaları Müdürü
“MBIS’in Profesyonel Destek Hizmetleri’nden yararlanmaya başladığımızdan bu yana kendimizi her zaman güvende hissediyoruz. MBIS’in alanında uzman ekibi ile sunduğu hızlı ve etkin çözümler sayesinde, iş uygulamalarımızı kullanan iç müşterilerimizin memnuniyetlerini çok iyi noktalara getirdik. Özverili çalışmalarından dolayı MBIS’e teşekkür ediyor, uzun yıllar birlikte çalışmayı diliyoruz.”
Sinan Karacoğlan
Doğu Pres, BT Müdürü
Uzun yıllardır MBIS ile çalışıyoruz. Beraber başarıyla canlıya geçirdiğimiz SAP S/4HANA projesinden sonra MBIS’in profesyonel destek hizmetlerinden de yararlanmaktayız. Uzman ekiplerin ihtiyaçlarımıza çözüm odaklı yaklaşımlarıyla beraber destek ihtiyaçlarımızı da sorunsuz ve hızlı bir şekilde MBIS ile çözüme kavuşturuyoruz. Birlikte çok daha uzun yıllar çalışmak dileğiyle MBIS’e teşekkür ederiz.
Alper Nantu
Hasçelik, BT SAP Sorumlusu & Geliştiricisi
"24 saat çalışan bir endüstriyel fabrikada, SAP gibi önemli sistemlerimize anlık olarak izleme sunan bir servise sahip olmak fayda sağlıyor. Ben her yetki değişimi, önemli SAP JOB programlarının durumları ve performans tutarsızlıklarını System Guard aracı ile takip ediyor ve gerektiğinde aksiyon alıyorum."
İlker Özer
Tadım, IT Direktörü
2016 yılından bu yana MBIS’in profesyonel destek hizmetlerinden yararlanmaktayız. MBIS’in çözüm odaklı uzmanlarının taleplerimizi çok hızlı şekilde karşılamaları sayesinde, bir yandan günlük operasyonlarımızdaki aksamaların önüne geçerken diğer yandan da memnuniyet ve esnekliğimizi üst seviyelere taşımayı başardık. Birlikte çok daha uzun yıllar çalışmak dileğiyle MBIS’e teşekkür ederiz.

AGT Ağaç Sanayii

MBIS farkıyla SAP BPC çözümünü seçen AGT Ağaç Sanayii’nde gerçekleşen dijital dönüşüm projesinin detaylarını inceleyin.

 • Sektör
  Ağaç ve Orman Ürünleri
 • Ülke
  Türkiye
 • Ürün
  SAP BPC
Vaka Analizini İndir

Başarı Hikayeleri

Kaynaklar

MBIS’in bilgi birikiminden faydalanın, farkındalığınızı artırın.

MBIS'in sunduğu SAP S/4HANA Finance Çözümü ile
kazanan siz olun.

Bu dokümanın amacı, bir S/4HANA Finance projesinin hazırlık aşamasında yapılması gerekenlere dikkat çekmek ve implementasyonun geri kalanının daha sorunsuz ilerlemesini sağlamaktır.

Ücretsiz İndir

SAP S/4HANA Finance

SAP S/4HANA Finance çözümü hakkında daha fazla bilgi
edinmek için webinar kaydımızı izleyin

Webinarı İzle

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz