İnsan Kaynakları Yönetiminde Yeni Nesil Çözümler

Özlem Aydoğdu GÜR
İK Uygulamaları Grup Müdürü

Dijital dönüşüm her geçen gün yaşam ve çalışma pratiklerimizi değiştirmeye devam ediyor. Hem çalışanlar, hem de işverenler olarak bu dönüşüme hızla ayak uydurmak durumunda kaldık. Bununla birlikte artık ihtiyaç duyulan yetenekler, onların gelişimleri ve beklentileri, performans ölçümlerinde de hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşamaya başladık. Bu dönüşümün kritik oyuncuları ise şüphesiz ki insan kaynaklarıdır. Çünkü iş dünyasının dijital dönüşüme ayak uydurmasının önemli adımlarından biri de, doğru insan kaynağına doğru zamanda yatırım yapmak ve onların gelişimlerine fırsat tanımaktır.

Peki insan kaynakları yönetiminde dijital dönüşüm ile birlikte neler değişti?

Geleneksel anlamda İK, personel yönetimi ve iş gücü ile ilgili temel konulardan sorumlu bir departmandır. Değişime ayak uydurabilmenin kritik noktalarından biri, çağımızda sürdürülebilir başarının sırrını öğrenmemizden geçer: Çalışan mutluluğu. Dolayısıyla artık İK; öncelikle çalışan mutluluğu, yeteneklerin işletmeye kazandırılması, verimliliğin artırılması, yeteneklerinin geliştirilmesi ve elde tutmadan aidiyeti artırmaya kadar birçok hayati görev üstleniyor.

Böyle bir ortamda artık insan kaynakları yönetiminde yeni IT uygulamalarının benimsenmesi de işletmelerin gündeminin üst sıralarında yer alması da kaçınılmaz oldu. Çünkü günümüzde IT çözümleri, birçok alanda çalışanların iş yükünün azalmasına yardımcı olurken, raporlama ile süregelen daha hayati görevlere odaklanmalarına olanak sağlıyor.  

Yapay zeka ve makine öğrenimi gibi yeni teknolojilerden beslenen bu bulut tabanlı sistemlerle dijital İK’nın dönemi başladı bile. Biz de pandemi sebebiyle hızla yeni çalışma biçimlerini benimsediğimiz bu noktada hayatımızı kolaylaştıracak yeni nesil insan kaynakları yönetimi çözümlerini mercek altına aldık ve sizlerle paylaşmak istedik.

SAP SuccessFactors Human Experience Management (HXM)

Dünyanın en iyi kurumsal yazılım şirketlerinden biri olarak 180 ülkede faaliyet gösteren, yaklaşık 250 bin müşterisi olan Almanya’nın en değerli, dünya sıralamasında ilk 20 içinde olan SAP, insan kaynakları yönetimi için yeni nesil bir çözüm paketi sunuyor: SAP SuccessFactors

Human Experience Management (HXM).

 SAP’nin kapsamlı paketi; Temel İK ve Bordro, Yetenek Yönetimi, Çalışan Deneyimi Yönetimi ve analitik raporlama alanlarında güçlü, bulut tabanlı çözümleri kapsıyor.Yakın geçmişte, Performans Değerlendirmeleri, Eğitim Yönetimi, Gelişim Planları gibi İnsan Kaynakları alanlarından bahsederdik ve etmeye devam ediyoruz. Ancak, son zamanlarda, çalışanlar üzerinde en derin etkiye sahip olabilmenin ve bunu sürdürebilmenin de deneyimlemek olduğunu öğrendik. Bir terfi kaçırdığınızı, ya da çok efor sarf ettiğiniz bir projenin içinde yer aldığınız ve emeğinizin takdir edilmediğini düşünün; bu sizin gelecekteki performansınıza ve gelişiminize de direkt etki edecek bir durum/deneyimdir. İşte bu yüzdendir ki geçmişte İnsan Sermayesi Yönetimi (HCM) olarak adlandırdığımız ancak deneyimlerin hayatımızdaki öneminden dolayı bir metafor olarak karşımıza gelen ve sistemsel olarak da deneyimler bütünü olarak isimlendiriyoruz; İNSAN DENEYİM YÖNETİMİ (HXM). Diğer bir deyişle HXM, yeni nesil bir yaklaşımla önce çalışanlara ve dolayısıyla işletmeye daha iyi hizmet eden deneyimler bütünüdür.

İşletmelerin hedeflerini yakalayabilmesindeki en kilit nokta çalışanlarıdır. Çalışanlar en alt düzeyden en üste kadar hedeflerini gerçekleştirdiği zaman işletme hedeflerini yakalayabilir. Çalışanların da bu hedefleri tutturabilmesi ancak onların mutlu, huzurlu ve aidiyet hissettikleri ortamlarda mümkündür. SAP insan kaynakları çözümleri işte bu noktada öne çıkmaktadır. Şeffaf, raporlanabilir, çalışanın objektif olarak izlendiği, kendisinin de insan kaynakları süreçlerinin bir parçası olarak takip edebildiği ve performans sistemlerinde kendini puanlayabildiği gibi geri bildirimlerde de bulunabildiği dijital bir sistem alt yapısı bize sunmaktadır.

SAP İnsan Deneyim Yönetimi, çalışanları kariyerleri boyunca desteklemek ve İK yöneticilerinin yanı sıra İK liderlerinin iş büyümesini hızlandırmalarını sağlamak için özel olarak tasarlanmış çözümleri de içeriyor.

Şimdi bu çözümlere daha yakından bakalım:

Çalışan Deneyimi Yönetimi

●       SAP Qualtrics Employee Engagement, çalışan bağlılığı anketleri ve geri bildirimleriyle gerçek zamanlı içgörüler elde ederek çalışan yıpranmasını azaltmanızı, çalışan bağlılığını iyileştirmenizi ve anket sonrasındaki dağılım raporları ile iş gücü üretkenliğini artırmanızı sağlar.

●       Qualtrics EmployeeXM for IT, daha aidiyeti yüksek ve üretken bir iş gücü için işletmenizdeki teknolojik ve dijital çalışan deneyimi boşluklarını kapatmanıza odaklanır.

●       SAP Qualtrics Employee Lifecycle, başarılı işe alım programları oluşturmanızı sağlar.

●       SAP Qualtrics 360 Feedback, yöneticilerin ve çalışanların kariyer gelişimi için eksik yönlerini açığa çıkarmada çok yönlü analitik bir değerlendirme alt yapısı sunar.

●       SAP Qualtrics Employee Benefits Optimizer, çalışan geri bildirimlerine ve çalışanlarınız için neyin önemli olduğuna ilişkin analizlere dayalı en uygun çalışan yan hak modelini belirlemenize yardımcı olur.

Temel İK ve Bordro

●       SAP SuccessFactors Employee Central, iş gücünüz için temel İK süreçlerini ve çalışan self servislerini destekleyen esnek, küresel bir temel İK çözümü sunar.

●       SAP SuccessFactors Employee Central Payroll, işlemleri otomatikleştirmenize ve hızlandırmanıza, riski azaltmanıza ve bordro yönetimini basitleştirmenize dair lokal bordro ihtiyaçlarını da karşılayan bir çözüm sunar.

●       SAP SuccessFactors Time Tracking; çalışanlarınıza basit, doğru ve kişiselleştirilmiş bir zaman çizelgesi sunmaya ve bordro ile entegre olacak şekilde puantaj ölçümlemeye odaklanır.

●       SAP SuccessFactors Employee Central Service Center, çalışanların tercih ettikleri kanal üzerinden İK ile iletişim kurmasını sağlar.

●       SAP SuccessFactors Document Management Core by OpenText ile belgeleri merkezi olarak depolar, yönetir ve oluşturur; bu sayede çalışan verimliliğini artırarak maliyetleri düşürmeye yardımcı olur.

●       SAP SuccessFactors Work Zone, ilgili iş deneyimi ve uygulamalarını tek bir yerde sunan kişiselleştirilmiş, modern ve kullanıcı dostu dijital çalışma alanı çözümüyle çalışanları güçlendirmeye odaklanır.

Yetenek Yönetimi

●       SAP SuccessFactors Recruiting, sonuç odaklı işe alım uygulamaları ve yerleşik katılım ve otomasyon yolu ile doğru yeteneği seçmeye ve doğru işe yönlendirmeye odaklanır.

●       SAP SuccessFactors Onboarding, tek bir çözümle çalışanların işe alım sürecindeki oryantasyon ve işe alım evrakları v.b. sürecin takibini yapmanızı ve adayların işe uyumlandırma programlarını yönetmenizi sağlar.

●       SAP SuccessFactors Performance & Goals, stratejinizi ve hedeflerinizi uyumlu hale getirmenize, sürekli koçluk ve geri bildirim yoluyla çalışan performansını iyileştirmenize ve en iyi yetenekleri tanımanıza ve onların gelişimlerini planlamak için ihtiyaç duyulan yetkinliklerinin ne olduğunu anlamanıza yardımcı olur.

●       SAP SuccessFactors Compensation, çalışanlarınızın, işinizin ve bütçenizin ihtiyaçlarına uygun stratejik maaş programları oluşturmanıza ve yönetmenize odaklanır.

 ●       SAP SuccessFactors Learning, kurumsal öğrenme yönetim sistemi (LMS) ile sürekli öğrenme kültürü oluşturmanıza yardımcı olabilecek yenilikçi yetenekler sunar.

●       SAP SuccessFactors Succession & Development, iş büyümesini desteklemek için görünürlük ve planlama yetenekleri sunarak iş hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz yeteneği geliştirmenize yardımcı olur.

İK Analizi ve İş Gücü Planlaması

SAP’nin iş gücü analitiği çözümü ile:

●       İleriye dönük büyüme vb yönetsel kararlar alabilmek için dağılım grafikleri alt yapısında insan kaynakları ile ilgili raporlarınızı anlık olarak alın.

●       Trendleri zaman içinde ve yıllık, üç aylık, aylık ve mevsimlik zaman modelleri gibi farklı dönemlerde izleyin.

●       Görsel etkileşimli İK analitiği ile iş gücünüzle ilgili önemli soruları yanıtlayın. Riskleri ve fırsatları hızla tespit edin.

●       Sağlam bir veri temeli oluşturmak için birden çok sistemden gelen verileri entegre edin ve veri kalitesinin yönetilmesine yardımcı olması için SAP sistemsel destekten yaralanın.

SAP Digital Boardroom çözümü ile:

●       Daha iyi sonuçlar için etkileşimli içgörüleri destekleyen benzersiz bir kullanıcı deneyimiyle yönlendirme toplantılarını yönetin.

●       Güçlü analitik, basit ve kullanıcı dostu arayüzü ile soruları anlık yanıtlayın.

●       Alternatif eylem yollarını keşfetmek ve olası kararların etkisini karşılaştırmak için durum analizini kullanın.

●       Önceden tanımlanmış sorgular, veri modelleri, görselleştirmeler ve en iyi uygulamalarla değer elde etme süresini hızlandırın.

Son olarak da, SAP Analitics Cloud ile iş gücü planlamasını bir üst seviyeye taşıyın.

Neden SAP SuccessFactors HXM?

Bu noktada SAP SuccessFactors çözümlerinden faydalanan müşterilere kulak verelim:

“Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük finansal hizmet sağlayıcılarından biri olan Erste Group Bank AG’nin 2.300 şubede çalışan 47.000 çalışanı var. SAP SuccessFactors çözümleriyle, ilk kez tüm şirket genelinde İK’yı birleştirdik ve modernize ettik. SAP SuccessFactors Employee Central sayesinde artık her çalışanın dijital İK hizmetlerine erişimi var. Ayrıca yöneticilerin İK verilerini alma süresi iki haftadan iki dakikaya düştü.”

Erste Group Bank AG Stratejik İK Projeleri Başkanı-Michiel van den Berg

“İK’yı yeniden tasarlamak, Whirlpool Corporation’daki dijital dönüşüm yolculuğunun önemli bir parçası oldu. Son derece bağlı, yüksek performanslı bir küresel iş gücü oluşturmak için İK çalışanlarına çevik, veri odaklı ve stratejik olmalarını sağlayan araçlar sağlamamız gerekiyordu. SAP SuccessFactors Employee Central çözümü, ‘insan mükemmelliği’ vaadimizi sürdürebilmemiz için iş gücümüze entegre ve eksiksiz bir vizyon sağladı.”

Whirlpool Corporation Küresel İK Teknolojisi Direktörü-Arun Serikar

İnsan Deneyimi Yönetimiyle Geleceğe Hazırlanın

Geleneksel iş yöntemleri, dijital dönüşümle yeniden şekillenen iş dünyasının ihtiyaçlarına artık cevap veremiyor. Bu yüzden geleceğe yönelik iş tasarımlarını ve çalışan deneyimine öncelik veren yeni nesil çözümleri benimsemek, sürdürülebilir başarıya ulaşmak isteyen işletmeler için olmazsa olmaz.

Öncü teknolojileriyle mükemmel çalışan deneyimine odaklanan SAP SuccessFactors tam da bu yüzden yeni nesil İK çözümleriyle iş gücü potansiyelini en üst düzeye çıkarmaya odaklanıyor. Eğer siz de insan kaynakları yönetiminizi bir üst seviyeye taşımak ve SAP HXM Suite ürün ve hizmetleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, SAP’nin Türkiye Gold Partneri olarak yardımcı olmaya hazırız.

Barış Aybar
GRC Grup Müdürü

Şirketlerde Görevler Ayrılığı İlkesi Neden Önemlidir?

Dijital dünyada iş hedeflerine ulaşmak isteyen herhangi bir işletme, iş süreçlerinin her gün...

Devamını Oku
Tamer Taşdelen
Kıdemli Satış Yöneticisi

BT Operasyonlarında Bulut ERP’nin Bakım Avantajı

Bulut ERP sistemleri ile BT bakımını nasıl kolaylaştıracağınızı ve operasyonları nasıl daha verimli hale getireceğinizi...

Devamını Oku
Ahmet Çaba
SAP S/4HANA Public Cloud Hizmetler Grup Müdürü

Yeni Nesil Akıllı bir ERP sistemi SAP S/4HANA Cloud, Public Edition

SAP S/4HANA Cloud, Public Edition yeni nesil akıllı bir ERP sistemi olmakla birlikte; en güncel kanıtlanmış...

Devamını Oku

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz