Gökçelik S/4HANA Başarı Hikayesi

Birlikte
Başarıyoruz!

Gökçelik S/4HANA Başarı Hikayesi

GÖKÇELİK Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Aras ile birlikte SAP S/4HANA Projemiz üzerine konuştuk. Bugün 4 fabrikasında ileri teknolojiye sahip seri üretim yapan entegre hatları, özel ve esnek üretime uygun geniş makine parkuru ve boya tesisleri ile çevreye duyarlı üretim yapan Gökçelik, Türkiye’de ve dünyanın 50’den fazla ülkesinde pazar payını her geçen gün artırmaya devam ediyor.

Gökçelik ’ten kısaca bahseder misiniz?

Gökçelik 1976 yılında kurulmuştur. Kuruluşundan günümüze kadar bütün teknik ve teknolojik, sistematik gelişmeleri takip ederek kendisini yenilemeyi hedef edinmiştir. Yaklaşık 25 yıldan beri milyon dolar üzerinde ihracat yapan ender şirketlerden bir tanesidir. Şuanda Nilüfer Organize Sanayi Bölgesinde 4 ayrı yerde üretim yaparak iş hayatına devam etmektedir.

SAP’nin Projemizin canlıya geçmesiyle birlikte stoklarımızı, müşteri takibini, üretim sahasına inen üretimlerin çok kısa sürede oluşturduğunu gözlemleyebildim.

Gelecek süre içerisinde ise Gökçelik ’in hem alt yapı yatırımları hem üretim yatırımları hem de diğer teknolojik pazarlama yatırımları ile ilgili SAP programı tam bir entegrasyon sağlayacak düşüncesindeyiz. Her türlü müşteri hizmetleri, muhasebe hizmetleri, finans hizmetleri kısaca diyebilirim ki Gökçelik’in geleceği bu programın altında teminat altındadır. Bir anlamda da SAP programı şirketlerin kurumsal anlamda geleceğe daha iyi.

Neden SAP’yi Tercih Ettiniz?

SAP’yi tercih etmemizin ana sebeplerinden bir tanesi gelişim sürecimiz içerisinde son teknolojileri kullanmaktayız. Son teknolojiler, insansız teknolojiler, makinaların birbiriyle iletişimi, endüstri 4.0 çağımız gereğini oluşturmaya başladı. Gökçelik’te üretim sahasında var olduğu için perakende sektörünün bir üreticisi olduğu için kendisini bu teknolojiye ayak uydurmak zorunda hissetti. Dijital veri ortamını oluşturmayı hedefledi. Hedeflerken de en iyi programlardan olan ve disipline dayalı olan SAP’yi tercih etti.

Neden MBIS’i Tercih Ettiniz?

Gökçelik SAP Projesine başlamadan önce yaklaşık 16 ay gibi bir süre içerisinde kurmuş olduğu teknik ve araştırma geliştirme ekibi ile vendorları inceledi. Bir takım anlayışı içerisinde hem SAP programını hem de MBIS’i tercih ettik. 3 disiplinli kuruluş bir arada kesintisiz olarak 9 ay gibi bir süre içerisinde programı canlıya aldık. Ne kadar doğru bir karar verdiğimizi de görmüş olduk.

Gökçelik, Bilgi İşlem / ERP Proje Yöneticisi Orhan Salık ile birlikte SAP S/4HANA Projemiz üzerine konuştuk.

”Bu proje bizim için heyecan vericiydi.”

2017 senesinde yoğun bir araştırma sürencine girdik. Bir çok vendorla görüşüp, demolar istedik. Bizim için önemli olan Gökçelik ekibinin vendor tarafındaki ekiple anlaşması ve uyum içerisinde olmasıydı. Ekibimizin puan ve değerlendirmeleriyle MBIS’te bu işe başlamaya karar verdik.

2018 senesinde MBIS’le el sıkıştık ve projeyi başladık. 2019 Şubat ayında projemizi başarılı bir şekilde devreye aldık.

Daha önce herhangi bir ERP programı kullanmıyorduk. Bu proje ile birlikte bütünsel olarak tek bir merkezde bilgiyi ulaşılabilir hale getirmeyi hedefledik. Farklı birimlerde farklı diller konuşuluyordu, farklı bilgiler, farklı veriler vardı. Biz karmaşıklığa sebep olan dili bırakıp tek bir dil konuşmak istedik.

Gelişen teknoloji ile birlikte en son teknolojiyi kullanıp, robot sistemleri kullanıyoruz.

MBIS’i tercih etmenizdeki neden neydi?

MBIS’i tercih etmemizdeki en büyük sebeplerden biri sektörel bazlı tecrübelerinin geniş olması, deneyimli olması ve yakın sektörlerde bir çok projeyi başarıyla canlıya almış olmasıdır. Bu proje ağır bir proje olmasına rağmen bizi her zaman destekleyip her zaman çözüm sağlamak için ellerinden geleni yaptılar.

Blog Yazıları Blog

Ayşe Akın
MBIS AR-GE Merkezi Çözüm Yöneticisi
SAP KVKK Çözümü: PDP
Günümüzde kurumların ve işletmelerin yönetmek durumunda kaldığı veri boyutu ve kişisel veri hassaslığı oldukça arttı. Buna ek olarak;...
MBIS
Gökçelik S/4HANA Başarı Hikayesi
GÖKÇELİK Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Aras ile birlikte SAP S/4HANA Projemiz üzerine konuştuk. Bugün 4 fabrikasında ileri teknolojiye...
Emre Demirel
Çözüm Mimarı - Monotect
SAP Commerce Cloud nedir?
SAP Commerce Cloud, eski adıyla Hybris, bulut tabanlı bir omni-channel e-ticaret çözümüdür. Tüm müşterilerin özel ihtiyaçlarına göre...
Candan Çetin
SAP Çözüm Danışmanı
SAP S/4HANA Dönüşüm Yaklaşımları
Birçok ülkede S/4HANA yatırımları, toplamda, diğer SAP çözümleri yatırımlarını aştı. Peki S/4HANA işletmelere ne gibi faydalar...

Mailiniz başarıyla gönderilmiştir en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Mesajınız ulaştırılamadı! Lütfen daha sonra tekrar deneyin.