E-SGK

Nagarro + MBIS e-SGK çözümüyle, çalışanlarınızın Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimlerini ve SGK sorgulamalarınızı elektronik ortamda, otomatik olarak gerçekleştirin; hem zamandan hem maliyetten tasarruf edin.

Daha fazla bilgi

SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi Nedir?

İşverenlerin işe almış olduğu her bir çalışan için Sosyal Güvenlik Kurumu‘na yaptığı bildirime, SGK İşe Giriş Bildirgesi denilmektedir. 5510 sayılı kanun çerçevesinde işveren her bir çalışan için SGK İşe Giriş Bildirgesi vermek mecburiyetindedir. Bildirim işe başlama tarihinden «1» gün öncesinde yapılmış olmalıdır. Resmi tatile denk gelen zamanlarda ise sonraki ilk iş gününde bildirim gerçekleşmiş olmalıdır.

Benzer şekilde işverenin işten ayrılan çalışan için de Sosyal Güvenlik Kurumu’na kanunlarla belirlenmiş olan yasal süre içerisinde bildirim yapması zorunludur. Bildirim, işten çıkış tarihini takip eden «10» gün içinde gerçekleştirilmelidir.

Nagarro + MBIS e-SGK nedir?

SAP HR modülü üzerinde çalışan; işe giriş ve işten ayrılış işlemi gerçekleşmiş çalışanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda bildirimleri gerçekleştiren ve yapılan bildirimlerin SGK’dan sorgulanmasını sağlayabilen, Nagarro + MBIS Ar-Ge Merkezi’nde özel olarak geliştirilmiş yazılım çözümüdür.

Temel İşlevler

 • SGK işe giriş ve işten ayrılış bildirimlerini SAP içerisinden
  elektronik olarak gerçekleştirme
 • TCKN bilgisi ile bildirim sorgulama
 • SGK işe giriş ve işten ayrılış bildirimleri için PDF
  dokümanlarının görüntülenmesi, yazdırılması ve/veya
  indirilmesi
 • Aynı anda birden fazla bildirim yapabilme
 • Kuruma bildirimi gerçekleşmeyen işe giriş ve işten
  ayrılışlar için tanımlanan dağıtım listelerine
  istenen sıklıkta e-posta ile bildirim gönderilmesi
 • SAP ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasında çift taraflı
  entegrasyon

e-SGK’nın teknik ve
fonksiyonel özellikleri

SAP ile entegre, SAP verileriyle tam uyum

e-SGK ürünü SAP sistemi içerisinde HR modül verileri ile senkronize çalışır. Herhangi ana veri hazırlığı yapılmasına gerek duyulmaz.

ECC ve S/4HANA’da çalışabilme

Uygulama, SAP ECC veya S4/HANA’da versiyonunun ne olduğu fark etmeksizin sorunsuz olarak kullanılabilir.

ABAP add-on (kokpit)

Ürün, SAP sisteminiz dışında herhangi bir yazılım kurulumu gerektirmeden, SAP HR modülüne tak çalıştır prensibi ile uygulanır.

e-Posta aracılığı ile bildirim

SGK bildirimi henüz gerçekleştirilmemiş ya da gecikmiş hareketler için belirlenen e-posta dağıtım listelerine istenilen periyotta bilgilendirme yapılır.

İşlem ve iş yeri bazlı yetkilendirme

Uygulama içerisinde iş yerleri bazında farklı kullanıcılara yetki verilebildiği gibi, SAP kullanıcılarının gerçekleştireceği işlemler de farklılaştırılabilir (sadece görüntüleme, bildirim yapma, sorgulama, çıktıya ulaşma vb. gibi).

Ek fonksiyon eklenebilme

Nagarro + MBIS ürünleri çevik bir yapıya sahiptir. Uygulama aşamasında çözümün ihtiyaçları birebir karşılaması adına özel eklemeler/değişiklikler yapılabilmektedir.

Teknik Mimari

Nagarro + MBIS e-SGK’nın
İş Faydaları

Daha hızlı süreç ve
zaman tasarrufu

SGK bildirimlerinin e-SGK sisteminden manuel yürütülmesi yerine ‘e-SGK ürünü’ aracılığı ile yönetildiğinden, hem süreç çok daha hızlı gerçekleşir hem de sorumlu personel zamanından tasarruf sağlanır.

Uyumluluk ve
hata minimizasyonu

Manuel bildirimde olabilecek takdim, tehir ve benzer hataların önüne geçilerek yasal uyumluluk tam olarak sağlanır ve kurum için konuyla ilgili tüm riskler minimize edilmiş olur.

Maliyet
tasarrufu

e-SGK bildirimlerinizde hız, zaman ve hataların minimize edilmesi ile dolaylı yoldan maliyet kazanımını sağlar.

Arşivleme ve
bilgiye kolay erişim

Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilen tüm bildirimler için SGK tarafından verilen referans no’larına geriye dönük olarak SAP sistemi içerisinden ulaşılarak kontrol edilip raporlanabilir; bildirge çıktıları edinilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

SAP Giriş-Çıkış bildirgesi raporundan aldığım XML dosyayı ürün içerisine yüklemem mi gerekiyor?

Nagarro + MBIS e-SGK ürünü ekranında yapmak istediğiniz bildirim türünü seçerek liste ekranında ilgili bildirimi gerçekleştirebiliyorsunuz. XML dosyaların indirilmesi/yüklenmesi gibi bir işleme gerek bulunmamaktadır. Nagarro + MBIS e-SGK ürünü XML dosya kullanmamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirim hangi şekilde sağlanıyor?

SGK’nın yayınlamış olduğu web service'ler üzerinden entegrasyon gerçekleştirilmektedir. XML dosya oluşturulması, yüklenmesi, manuel SGK sayfasına giriş yapılması gibi işlemlere gerek bulunmamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirim için kullanıcı ve parola bilgilerini ürün içerisinde tanımlamam gerekiyor mu?

SGK kullanıcı/parola bilgileri hassas veri olduğundan ürün içerisinde bu bilgiler tutulmamaktadır, bildirim anında kullanıcıya sorulmaktadır.

Personele teslim etmek üzere bildirim dokümanına nasıl ulaşabilirim?

Ürün içerisinde SGK Bildirimi gerçekleştirildiği andan itibaren, SGK’nın sunduğu barkodlu ve SGK referans numaralı işe giriş/işten ayrılış dokümanlarına PDF formatında ulaşılabilmektedir. Bu dokümanlar istenirse lokal bilgisayara indirilebilir ya da yazıcıdan çıktı olarak alınabilir.

Bildirim dokümanlarına sadece bildirim anında mı ulaşabilirim?

Ürün içerisinde gerçekleştirilen bildirimler için TC Kimlik No bilgisi kullanılarak istenilen anda SGK sisteminde sorgu yapılması sağlanarak hem bildirimin teyidine hem de istenilen bildirim çıktısına tek tuş ile ulaşılabilmektedir.

Ürün içerisindeki e-posta bildirimi tam olarak nedir?

İşe giriş ya da işten ayrılışı işlemi HR modülünde gerçekleştirilmiş personellerin SGK’ ya henüz yapılmamış bildirimleri için bildirim yapılması adına, ürün içerisinde tanımlanan dağıtım listelerindeki e-posta adreslerine hatırlatma bilgisi gönderilir.

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz