Son Yazılar

SAP Sisteminizdeki Performans Problemlerinizi Accelerator for ABAP ile Çözün

SAP Sisteminizdeki Performans Problemlerinizi Accelerator for ABAP ile Çözün

Accelerator for ABAP’ın ne işe yaradığını anlatabilmek için şu soruya cevap vermemiz gerekir: SAP sistemlerimizde performans sorunları neden oluşur ve sistemimiz neden yavaşlar? Özetle; sistemdeki veri boyutunuz büyüdükçe sisteminiz yavaşlar, çünkü ikisi ters orantılıdır. Bu bağlamda, canlı sisteme geçtiğiniz ilk ayı hayal edin. Database’inizde gayet küçük bir veri vardır. Dolayısıyla yazılımların hepsi bunları çok kolay işleyebildiği için hızlı çalışır. Bu yüzden bir optimizasyon testi yapma gereği hissetmezsiniz, nasıl olsa hayatınız devam ediyordur. Ancak şöyle hayal edin; aradan birkaç yıl geçti, dördüncü yıla geldik ve database 50 GB iken 500 GB’a çıkar. Dolayısıyla yazılımlarda belirli bir yavaşlama görürsünüz.

Bundan sonra hissettiğiniz şeyler sizi çok rahatsız etmeyebilir ama yedinci veya onuncu yıla geldiğinizi düşünün.  Gözle görülür problemler ortaya çıkabilir. Mesela bazı raporlarınızı çalıştırırsınız, yarım saat boyunca cevap vermediğini görürsünüz. Bazı cevap programlarınızı çalıştırırsınız ama tamamlanmadığını görürsünüz. Bunlar gibi örneklerle karşılaşabilirsiniz. Peki bunların çözümleri nelerdir? Birincisi verileri arşivlemek olabilir. Yani büyüyen veriyi sistemden bir şekilde silebilirsiniz ya da çok daha güçlü sunucu donanımlarına geçmek çözüm olabilir. Bunlar maliyetli çözümlerdir ancak kesin sonuç verirler. Bir de çok daha basit bir çözüm vardır. Buna ABAP programlarınızı optimize etmek de diyebiliriz. Kodların üzerinde çalışmak anlamına gelir, yani bir ABAP danışmanı arkadaşımızdan talepte bulunabilirsiniz. ‘’Programımız yavaş çalışıyor, bunun üzerine optimizasyon çalışması yapabilir miyiz?’’ diyebiliyorsunuz. Sonucunda, yarım saatlik bir raporun beş dakikada sonuç verdiğini görebilirsiniz, buna optimizasyon diyoruz.

Accelerator for ABAP bunları otomatik olarak yapabilen bir ürün. Kısacası açıyorsunuz, tek tuşla, kodlarınızı değiştirip optimize edilmiş versiyonunu kullanabiliyorsunuz. Accelerator for ABAP’ın bazı detayları vardır. Sisteme bu yazılımı kurduğunuzda aklınıza gelen ilk sorunun şu olması lazım; ‘’Hangi programlarım yavaş, nerede sorun var?’’. Orta seviye sistemde genelde 1000 adetin üzerinde program mevcuttur. Bunların yanında RFC fonksiyonları, entegrasyon fonksiyonları gibi çok fazla fonksiyon mevcuttur. Burada ürünün sunduğu güzel bir özellik vardır. Sistemdeki bütün kodları tarayarak hangilerinde performans sorunu olduğunu, hangilerinin otomatik olarak düzeltilebileceğini size sunuyor. Programı açtığınız gün size yukarıdan aşağıya bir önem sırasında hangi programları optimize etmeniz gerektiği ile ilgili bir olanak sunuyor. Gerçek hayatta da bunu şöyle yapabiliyoruz; canlı sisteminizi açarsanız bunların görünebildiği çeşitli teknik işlemler var. Örneğin; HANA geçişlerinden sonra gelen SQLM işlemler gibi örnekler var. Bunları kodlarla birleştirerek baktığınızda birçok konuyu bulabilirsiniz, ancak ciddi bir zaman alır. Ürün bunları otomatik olarak yapmaktadır. Manuel olarak bu ürünün yaptığı işi yapmak isterseniz, öncelikle canlı sisteminizi açmanız lazım. Sistemi neyin yorduğunu anlayabilmek için SQLM dediğimiz işlemi açıp, canlı sistemin aktif loglarına bakmanız gerekir. Sonra yoran programları tek tek açıp, optimize edilebilir mi diye bakmanız gerekir. Sonra bunları alıp, tek tek kodlamaların içine gelerek optimize etmeniz gerekir.

Optimize etmeye örnek vermek gerekirse; açtığınız canlı sisteminizde son bir ayda FI’ın bir tablosunun,  bir milyon kere okunduğunu ve aynı Z’li programın art arda okunduğunu görürüz. Kod değiştirmek için bunu açmalısınız ya da development sisteminizde o selectleri alıp root komutların dışarısına koyup recursive okuma yapmaması için düzeltmeniz gerekir. Bunun için belirli bir zaman harcamanız gerekir. Bunu teste vermeniz, requestlerini yaratmanız ve bir süreç yönetmeniz gerekir.

ABAP hızlandırıcı ile bunu doğrudan şöyle yapabiliyorsunuz; sunduğu raporu açıyorsunuz, o zaten sizin için kendisi tespit etmiş oluyor, ‘’Optimize Et’’ butonuna basıyorsunuz ve size SAP sisteminde hazır bir request yaratıyor. İçerisinde programın optimize edilmiş bir kopyasını size sunuyor. Tek yapacağınız, bunu bir kullanıcı testine vermek oluyor. Onay alırsanız da yine gelip Accelerator’ın ekranından ‘’Onaylı’’ butonuna basıyorsunuz, gerekmeyen kopyaları siliyor ve yeni bir request yaratıyor. Canlı sisteminize taşıyorsunuz ve bu iş sadece bu şekilde bitmiş oluyor. Özet olarak, Accelerator for ABAP bir geliştiricinin yapacağı optimizasyon işlerini paralelde kendi kendisine yapabilen bir ürün diyebiliriz.

 

Accelerator for ABAP Ürününün Rakipleri Nelerdir?

Accelerator for ABAP ürününü biz 2015’ten beri Tübitak’tan destek alarak geliştirdik.  Accelerator for ABAP’ın muadili olan bir ürün piyasada yok. Bunun muadili, sadece danışmanlık alarak bu işi yapmaktır. Onu da basitçe bir hesap yaparsanız, birkaç yüz programı optimize etmek anlamına gelir.

Bu süreç, aylarca devam eden bir çalışmaya denk gelir. Buradaki sadece bir add-on alıp add-on ile bunu otomatik yapmaya dönüşen bir şeydir. Dolayısıyla müşterilerimizin herhangi bir partnerle çalışmasının bir önemi kalmıyor. Biz canlı demo yapıyoruz zaten. Müşterilerimiz istediğinde, gidip sistemlerini kuruyoruz ve tek click ile neler yapabileceğini gösteriyoruz. Sonrasında bunu fiilen görüyorlar ve çalışmaya başlıyoruz. Accelerator for ABAP bu konuda kendisini ispat etmiş bir üründür.

MBIS Grup Şirketi – Novaline Yönetici Ortağı – Bülent Balcı

 

Detaylı bilgi ve ürün demosu için bize ulaşın” link=”http://www.novaline.com.tr/tr/index.php/novaline-contact-us/

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.