Son Yazılar

Neden SAP Solutıon Manager?

Neden SAP Solutıon Manager?

SAP Solution Manager’ın sıklıkla kullanılan özellikleri daha çok teknik altyapıyı destekleyen ürünlerdir; System Landscape Directory, EWA, Maintenance Optimizer (EHP, SP, OSS note yüklemek için zorunlu olarak kullanılmaktadır) ve Connection to SAP v.b. Aslında SAP Solution Manager bu özelliklerden çok daha fazlasını sunuyor. Bu yazıda size, SAP Solution Manager’ın süreç yönetimine dokunan 5 özelliğini aktarmak istiyorum.

  1. Process Management: Proje öncesi, proje esnasında ya da canlı geçiş sonrasında süreç dokümantasyonları yaratmak ve ortak bir alanda güncel tutmak vakit alan bir iştir. Süreç Yönetimi, mevcut iş süreçlerinizi belgelendirir ve uygulamak istediğiniz yeni nesil süreçleri tanımlar. Bu süreç, iş süreçlerinizi bütünsel bir şekilde yönetmenizi sağlar. Bu sayede iş süreçleriniz, uygulamalarınız ve sistemleriniz üzerinde, hem iş hem de IT perspektifini tek bir yerden yönetebilirsiniz. Böylelikle sistemlerinizdeki tüm tanımlı dokümanlarınızı güncelleyebilirsiniz. Ayrıca canlı sisteminizde dokümanlarınızın değiştirilemez son versiyonlarına da erişebilirsiniz.
  2. Business Process Change Analyser: İş süreçleri etkilenecek diye iş birimleri çoğu zaman upgrade esnasında endişe duyar. Business Process Change Analyzer ile değişikliklerinizi gerçekleştirmeden, ön analizleri yapıp hangi iş süreçleri ya da senaryoların etkileneceğini belirleyebilirsiniz. Bu sayede, daha sağlıklı bir değişim yönetimi ve test yapabilirsiniz.
  3. Component Based Test Automation: Projelerde detaylı test yapılması vakit alan, bu sebeple de sıklıkla fazla üstünde durulmayan bir konudur. Testlerin yeterince yapılmaması, projelerin ilerleyen dönemlerinde problem olarak karşımıza çıkmaktadır. SAP Solution Manager Test Automation modülü, buradaki ihtiyaç düşünülerek geliştirilmiştir. Kritik olan iş süreçlerinizin testleri, otomatik olarak yürütülebilir. Böylece yapılan değişikliklerin, kritik iş süreçlerini nasıl etkilediği belirlenebilir. Component Based Test Automation sayesinde süreç analistleri, otomasyon script’leri yaratabilirler. Dolayısıyla regresyon testlerini otomatize edebilirler.
  4. Quality Gate Management: Değişimleri transport ettiğimizde, çoğu zaman transport request’leri Excel dosyalarında tutulur. Bu manuel işlemler sırasında sıra karışabilir ve yapılan değişiklikler ezilebilir. Herhangi bir ezilme olmasa bile, değişiklikleri takip etmek zorlaşır. Quality Gate Managment, hem yalın bir şekilde değişiklik kontrolü isteyen, hem de değişikliklerini daha kontrollü ve şeffaf yönetmek isteyen müşterilerimiz için yalın bir araçtır. Quality Gate’lerin isteğe göre uyarlanmasına olanak sağlayan esnek ve yalın yapısı ile her tür proje metodolojisini (Agile, Activate, Waterfall v.b.) destekler.
  5. Change and Release Management:  Değişiklik yönetimi süreci, SAP ve non-SAP yazılımların tüm değişikliklerini koordine eder. Tek bir merkezi değişim yönetim aracı olarak, tüm geliştirme platformlarını ve teknolojilerini kapsamaktadır. Standartlaştırılmış süreçler, yöntemler ve araçlar, tüm uygulama yaşam döngüsü boyunca değişim süreçlerinizin şeffaflığını ve sürekli kalitesini geliştirmeyi destekler.

Yazımı sonlandırırken size güzel bir haber vermek istiyorum. SAP Solution Manager’ın en büyük eleştiri aldığı konu, hantal ve kullanıcı dostu olmayan ekranlara sahip olmasıydı. SAP Solution Manager 7.2 ile sistem, bütünüyle Fiori arayüzüne kavuşarak kullanım kolaylığı ve mobil erişim sorunlarını da çözmüş durumdadır.

MBIS olarak, müşterilerimize, SAP Solution Manager çözümleri için hizmet veriyoruz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz sizlere de memnuniyetle yardımcı olmak isterim…

Metin Katyap –SAP Solution Manager Takım  Lideri

metin.katyap@mbis.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.