Son Yazılar

Bulutta ERP Olur mu?

Bulutta ERP Olur mu?

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümleri pek çok işletmenin en temel iş süreçlerini yönetmeyi sağlayan araçlar durumundadır. ERP kullanan şirketler zaman içinde pek çok iş ihtiyacını bu sistemler üzerinde inşa ettiler. İhtiyaçlar değiştikçe eklemeler yaptılar. Değişim hiç durmadı ve eklemeler üstüne farklı eklemeler yapıldı, sistemler birbiriyle entegre edildi. Sonunda teknolojisi eski, günümüze uyum sağlamak için versiyonu güncellenemeyen, sistemin bir yerine dokunurken iskambil kağıtlarından evler gibi davranmak zorunda kaldığımız ancak bakımı için sürekli para harcanan bir yapı haline dönüştüler. Süreç ve değişim yönetimini çok başarıyla yapan şirketler de var, onları bu noktada ayrı tutuyorum.

Aslında işin özüne bakıldığında şirketlerin rekabet avantajları temel ERP fonksiyonlarını ne kadar detaylı yürütebildikleriyle ölçülmüyor. Daha çevik, değişikliklere çabuk adapte olabilen, akıllı sistemlerle hızı arttıran ve insan kaynağını akılcı kullanarak yeni iş modelleri yaratabilen şirketler rekabet avantajı yakalıyor. Bu açıdan düşünürsek başlıktaki soruya “Evet” cevabını verebiliriz. Çünkü SAP’nin yeni bulut ERP çözümü olan S/4 HANA Cloud bu avantajları sunmak için tasarlanmış.

S/4 HANA Cloud, SAP’nin klasikleşmiş best practicelerini sunmaya devam ederken, yılda 4 güncellemeyle inovasyonu sürekli kılıyor. Yani S/4 HANA Cloud kullanan müşteriler bir sabah işe geldiklerinde ERP sistemlerinde kullanmaya hazır yeni fonksiyonları buluyorlar. Bu da pahalı ve sancılı upgrade projelerinin sonu demek.

S/4 HANA Cloud, belirli ölçülerde geliştirme imkânı sunmakla birlikte bu sistemin mottosu “fit-to-standard” olarak belirlenmiş durumda. Yani süreçlerinizi standardize ederek yalınlaştırabilirseniz yeni ERP sisteminizi haftalar mertebesinde devreye alarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Diğer sistemlerle entegrasyonlarda, sunulan API’lerden faydalanabilirsiniz.

S/4 HANA Cloud ile ilgili verilerin bulutta olması ne kadar güvenli sorusu aklınıza takılabilir. Aslında iş ya da özel hayatımıza dair pek çok veriyi bulutta tutuyoruz. Whatsapp gibi mesajlaşma platformlarından, sosyal medyaya, Google Drive, Dropbox gibi depolama ortamlarından, bulutta barındırılan e-posta sistemlerine kadar pek çok kişisel ve kurumsal verimiz zaten bulutta duruyor. SAP S/4 HANA Cloud’un da dahil olduğu bulut ürün portföyünün işletilmesinde güven ve şeffaflık için Cloud Trust Center platformunu oluşturdu. (Bakınız https://www.sap.com/about/cloud-trust-center.html) Bu platformda bulut sistemlerin kullanılabilirlik oranlarından kurumsal ve kişisel veri gizliliği ve bulut ortamlarının güvenliğine kadar pek çok konuda şeffaf olarak bilgi paylaşılıyor. SAP bu alanda en son ve en yeni teknolojilerle müşterileriyle arasında bir güven köprüsü kuruyor.

S/4 HANA Cloud ile ilgili benim en hoşuma giden yere geldik. “Intelligent Cloud ERP” olarak lanse edilen S/4 HANA Cloud, içinde hazır olarak sunulan teknolojilerle çıtayı yükseltmiş durumda. Kullanıcıların hayatını kolaylaştıran akıllı asistan özelliği SAP CoPilot, gerçek zamanlı karar vermeyi destekleyen Predictive Analytics (Öngörüsel Analizler), yapay zeka ve makine öğrenmesini içeren teknolojilerle sağlanan süreç otomasyonları S/4 HANA Cloud’un neden “Intelligent Cloud ERP” olarak lanse edildiğini açıklıyor. Yapay zeka ile sağlanan otomasyonlara örnek olarak, gelen ödemelerle faturaların otomatik eşleşmesi, talebe bağlı stok ikmalinin otomatik yapılması, öngörüsel bakım ve servis süreçleri verilebilir. SAP S/4HANA Bulut ERP Çözümleri Başkan Yardımcısı Jose Valles önümüzdeki 3 yıl içinde süreç otomasyonlarında %50’lik bir orana ulaşma vizyonu olduğunu söylüyor.

SAP, yaptığı ürün lansmanında S/4 HANA Cloud’un bu yılın sonuna kadar 38 ülkede, 22 dilde kullanılabilir olacağını ve Kasım 2018’den itibaren Türkçe olarak ülkemizde de kullanıma gireceğini duyurdu.

Ürünün 5 yıllık toplam sahip olma maliyetinin orta ölçekli bir şirkette on premise S/4 HANA versiyonuna göre %30-40 civarında daha ekonomik olacağını ve özellikle ilk yatırım maliyetinin düşük olması sebebiyle bu ürünün 2019’da önemli bir çıkış yakalamasını bekliyorum.

Cenk Salihoğlu

MBIS Genel Müdürü.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.