İZELTAŞ, MBIS
SAP® S/4HANA projesi ile
iş süreçlerini nasıl iyileştirdi?

İZELTAŞ Hakkında

Türkiye’nin ilk el aletleri üreticisi İZELTAŞ, yüksek kaliteli el aletleri üretimi yanı sıra modern tesislerinde muhtelif sektörlere sıcak dövme parça üretimi de yapmaktadır. CAD ortamında geliştirilen ve CNC’lerde üretilen kalıplarda dövülen yüksek vasıflı çelikten mamul sıcak dövme parçalar başta otomotiv olmak üzere, savunma sanayi, makine imalat sektörü ile inşaat ve ziraat endüstrilerinde kullanılmaktadır.

4500’den fazla ürünle Yurtiçine satış ve 40 ülkeye ihracat yaparak, yaklaşık 60 yıldır ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayan İZELTAŞ, el aletlerinin yanı sıra üretilen dövme parçalar ile başta otomotiv olmak üzere inşaat, denizcilik ve madencilik sektörüne, savunma ve havacılık sanayilerine, ziraat endüstrisine, altyapı işlerine dek birçok kamu ve özel sektör kuruluşuna hizmet sunmaktadır. 

Proje künyesi:

Proje türü:
SAP® S/4HANA

Proje uygulama yöntemi:
Hibrit bir şekilde Activate ve Agile Proje Metodolojisi

S/4HANA geçiş yöntemi:
Greenfield SAP S/4HANA

Kapsamdaki toplam modül ve Uygulamalar:
MM, CO, SD, PP, FI, HR, e-Dönüşüm ürünleri (e-Fatura,
e-İrsaliye, e-Arşiv, e-Defter, e-Mutabakat)

SAP® Analytics Cloud, İş Akışı ve Onay Süreçleri, Paperwork,
3rd party yazılım entegrasyonu

SAP® – Kiosk Üretim Teyitleri Uygulaması Entegrasyonu

SAP® - El Terminali Stok Hareketleri Entegrasyonu

Proje uygulama yöntemi:
Yerinde ve Uzaktan (Dijital bağlantı ve iletişim araçları ile)

Proje tamamlanma süresi:
11 Ay

Proje kapsamındaki şirket sayısı:
2

SAP® S/4HANA Projesi ile İzeltaş bünyesindeki;

Başarılı projemiz ile İZELTAŞ için aşağıdaki kazanımlar sağlanmıştır:

  • Satınalma, Üretim, Satış, Depo, Finans, Maliyet ve İnsan Kaynakları en iyi iş süreçlerinin (Best Practice uygulamaları) entegre bir şekilde tek bir platformda yürütülmesi,
  • İş akış onay Süreçleri, bayi portalı ve üretim teyit ve stok hareketleri lokal yazılımlarla entegrasyon sağlanması,
  • SAP HANA veritabanı sayesinde hızlı bir şekilde karar verme süreçleri desteklenmesi ve gerçek zamanlı analitik raporlar alınması amaçlanmıştır.

İZELTAŞ ile
nasıl birlikte başardık?

12 Ağustos 2020 tarihinde Kick-off toplantısıyla başlayan projede öncelikli olarak Proje Analiz Çalışmaları başlatıldı. En İyi İş Süreçleri dikkate alınarak; İZELTAŞ İş Süreçlerine ve sektör ihtiyaçlarına göre SAP® S/4 HANA Platformu üzerinde uyarlamalar yapıldı

SAP® tarafından sertifikalandırılmış MBIS DMP (Discrete Manufacturing Package) çözümü, iş süreçleri, sektöre özel gereksinimler ve SAP® ile diğer 3.Parti yazılım çözümleri arasındaki entegrasyonlar açısından kontroller sağlandı ve ilgili geliştirmeler yapıldı.

Proje süresince işler, Proje Yönetim Platformu “Jira” üzerinden takip edildi.

Pandemi döneminde uzaktan ve sahada çalışarak yoğun bir çalışma gerektiren proje tüm ekiplerin özverili şekilde ve birlikte çalışması sonucunda 1 Haziran 2021 tarihi itibariyle canlıya alındı ve SAP® S/4HANA Fiori ekranları üzerinden kullanıcıların kullanımına sunuldu.

SAP® S/4HANA geçişi sırasında ve sonrasında iş hedefleri açısından herhangi bir kesinti olmadan süreç devam etmiştir.

1 aylık canlı geçiş desteği verildikten sonra, proje kapanışı yapılmıştır. MBIS Destek Birimi tarafından destek verilmeye devam edilmektedir.

Sonuçlar

Başarılı projemiz ile İZELTAŞ için aşağıdaki kazanımlar sağlanmıştır:

  • İnovasyon ve sürdürülebilirlik açısından, hızlı, güvenilir ve entegre bilgi sistemi altyapısı oluşturuldu.
  • Veri bütünlüğü sağlanarak; gerçek zamanlı, doğru raporların alınması sağlandı.
  • Lojistik Süreçler& Personel Bordro ile Muhasebe/Finans Entegrasyonu, Dahili Mahsuplaştırma ile Grup Şirketleri arası daha yalın satınalma ve satış işlemleri, MRP Live ile Üretim ve Tedarik Planlama Süreçlerinde iyileştirmeler sağlandı.
  • İş hacminin çok büyük bir kısmını teşkil eden çek işlemlerinin detaylı takibi sağlanarak Müşteri Kredi Risk ve Sevkiyat Limit Onay süreçleri, Ciro Prim Hesaplama Süreçleri kurgulandı ve başarılı bir şekilde kullanıma alındı.
  • Gerçek Zamanlı Satış- Maliyet Analizi sağlandı.
  • Satınalma Talebi, Satınalma Siparişi ve Fiyat Onayları, İzin Talebi, Fazla Mesai, Personel Borç Talebi vb. süreçler SAP® ile Entegre edildi ve ciddi oranda kağıt israfı önlenmiş oldu.

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz